Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

6 emekli amiral ile 1 emekli generalin evinde arama

Asayiş , 16 Nisan 2021 Cuma, 09:13

Son dakika haberine göre, amirallere bildiri soruşturması kapsamında 7 emekli amiralin evinde arama yapılıyor.

6 emekli amiral ile 1 emekli generalin evinde arama

104 emekli amiralin Montrö Sözleşmesi'yle ilgili bildirilerinin ardından açılan soruşturmada yeni gelişme... Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, altı emekli amiral ile bir emekli generali ifadeye çağırdı. Evlerinde arama yapılan emekli askerlerin telefon ve bilgisayarlarına el kondu.

Montrö Boğazlar Sözleşmesi tartışmalarına ilişkin yayımlanan bildiri sonrası gözaltına alınan 10 emekli amiral ile ifadeye çağrılan dört emekli amiral adli kontrol hükümleri uygulanarak üç gün önce serbest bırakılmıştı. Emekli amirallere il dışına çıkmamaları için elektronik kelepçe takılmaya başlanmıştı.

Bu sabah Terörle Mücadele Şubesi polislerinin altı emekli amiral ile bir generalin evlerinde arama yaptığı öğrenildi. Evinde arama yapılan emekli askerler arasında eski Sahil Güvenlik Komutanı Alper Tezeren ile eski Deniz Harp Akademileri Komutanı Metin Açımuz da var.

Evlerindeki cep telefonu, bilgisayar ve dijital materyallere el konulan ve haklarında gözaltı kararı olmayan isimler Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

NE OLMUŞTU?

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un, "Bir Cumhurbaşkanı Montrö'yü feshedebilir mi?" sorusuna "Teknik olarak evet" yanıtını vermesi ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın gittiği bir tarikat evinde sarık ve cüppeli fotoğraflarının ortaya çıkması üzerine 104 emekli amiral tarafından bir bildiri yayımlanmıştı.