Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

6 milyar dolar değerinde altın bulundu

Gündem , 22 Aralık 2020 Salı, 14:52

Tarım Kredi iştiraki Gübretaş'a ait maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın varlığı tespit edildi. Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz yaptığı açıklamada, "Bugünkü fiyatlar üzerinden hesaplandığında, 6 milyar dolarlık bir değerden bahsediyoruz" dedi.

6 milyar dolar değerinde altın bulundu

Tarım Kredi iştiraki Gübretaş'a ait maden sahasında 3,5 milyon onsluk altın varlığı tespit edildi.

Tarım Kredi Genel Müdürü Poyraz açıklamasında; "Bugünkü fiyatlar üzerinden hesaplandığında, 6 milyar dolarlık bir değerden bahsediyoruz." dedi.

ONS ALTIN NEDİR?

Ons altın, altının uluslararası piyasa değerini belirleyen birim olarak adlandırılabilir. ONS, genellikle piyasalarda ONS altın olarak geçer. Bunun sebebi ise altın başta olmak üzere gümüş, yakut, elmas ve diğer değerli madenlerin hesaplanmasında kullanılan bir hesap türü olmasıdır. Yani ekonomi piyasalarında altın ve diğer değerli taşların değerlerini belirlemede ONS hesap birimi kullanılır. ONS, aslında değerli maden ve taşların ölçülmesini sağlayan kütle birimidir. Tüm değerli maden üzerinde yapılan hesaplamalarda ONS birim fiyatı alınır. Birim fiyat üzerinden yapılan hesaplamalar sonucunda altın, gümüş ya da elmasın asıl değeri ortaya çıkar.

Ons altının kendi değerinde yaşanan değişim de ülkelerde iç piyasadaki altın fiyatlarını etkiler. Örnek olarak ons altının değeri arttığında çeyrek altın ve cumhuriyet altın gibi alın türleri de artış gösterir.