Bursa
Parçalı Bulutlu
26.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

75 yaş üstü aşı başvurusu nasıl yapılır, randevu nasıl alınır?

Sağlık , 28 Ocak 2021 Perşembe, 14:54

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 75 yaş üstü vatandaşlar için aşılama sürecinin perşembe gününden itibaren başlayacağını bildirdi. Bilim kurulu toplantısının ardından yapılan bu açıklama sonrasında 75 yaş üstü aşı randevusuyla ilgili detaylar merak edildi. Peki, 75 yaş üstü aşı başvurusu nasıl yapılır? 75 yaş üstü aşılama nasıl olacak, evde mi, hastanede mi?

75 yaş üstü aşı başvurusu nasıl yapılır, randevu nasıl alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bilim kurulu toplantısının ardından 28 Ocak'tan itibaren 75 yaş üzeri vatandaşların aşılanmalarına başlanacağını açıkladı. Yapılan bu açıklama sonrasında koronavirüs aşısı uygulanacak grup sırlaması erişime açıldı. Peki, 75 yaş üstü aşı başvurusu nasıl yapılır? 75 yaş üstü aşılama nasıl olacak? e-Nabız ve MHRS aşı randevusu alma işlemi detayları..

Koronavirüs aşısı randevu alma ekranı, aşı uygulaması devam ederken gündemde yer almayı sürdürüyor. Bakan Koca, son gerçekleştirilen toplantının ardından yazılı açıklama paylaştı. Açıklamada sağlık çalışanlarının, engelli, yaşlı bakım evleri ile huzurevlerinde yaşayan vatandaşların aşılanmasının tamamladığını ifade eden Koca, 75 yaş üstü vatandaşlar için aşılama sürecinin yarından itibaren başlayacağını ifade etti.

75 YAŞ ÜSTÜ AŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu'nda, 'Nasıl aşı olurum?' başlıklı bölümde MHRS ve e Nabız üzerinden aşı randevusu ve sorgulamaları yapılacak. Koronavirüs aşısı olmak için önce bilgisayardan veya mobil telefondan e-Nabız uygulamasına giriş yapılacak. Ana menüdeki 'COVID-19 aşı durumu'na tıklanacak, burada kişiler aşı öncelik durumlarını görebilecek.

E-NABIZ ÜZERİNDEN 75 YAŞ ÜSTÜ AŞI SORGULAMA

Aşı randevusu sorgulama ve öğrenme ekranı, Sağlık Bakanlığı'nın e-Nabız uygulaması üzerinden erişime açıldı. Platform üzerinden aşı yaptıracak öncelikli yaş grupları detaylandırıldı. Koronavirüs aşısını 28 Ocak'tan itibaren yaptıracak olan 75 yaş üzeri vatandaşlar da aşı sorgulamalarını e-Nabız üzerinden online olarak öğrenebilecekler. Aşı randevusu da www.mhrs.gov.tr adresinde "Üye Ol" seçeneğini tıklayıp üyelik oluşturduktan sonra alınacak.

MHRS ÜZERİNDEN 75 YAŞ ÜSTÜ AŞI RANDEVUSU ALMA

Koronavirüs aşısı için Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/ veya 182'den randevu alınarak başvurulabilecek. MHRS sistemine e-Devlet veya turkiye.gov.tr adresinden girilmektedir.

-MHRS üzerinden randevu oluşturmak için www.mhrs.gov.tr adresine girin.

-Üyeyseniz bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın. Eğer üye değilseniz "Üye Ol" seçeneğini tıklayıp üyelik oluşturun.

-Koronavirüs aşı randevusu almak için sisteme giriş yaptıktan sonra "Aşı Randevusu Al" seçeneğini tıklayın.

-"Aile Hekiminden" ve "Hastaneden" olmak üzere iki seçenek çıkıyor. İstediğiniz seçeneği tıklayıp tarih ve saat bilgilerini seçtikten sonra randevunuzu oluşturabilirsiniz. Randevu bilgileri SMS ile telefona iletilecek.

-Eğer öncelikle grupta değilseniz aşağıdaki uyarıyı alabilirsiniz.

AŞI KAYITLARI NASIL YAPILIR? AŞI SIRALAMASI NASIL ÖĞRENİLİR?

Koronavirüs (Kovid-19) aşı kayıtları, Sağlık Bakanlığı'nın geliştirdiği "aşıla" mobil uygulaması üzerinden de yapılabilecek. Aşı uygulanmadan önce mutlaka "aşıla" mobil uygulaması üzerinden aşı uygunluğu kontrol edilecek, kare kodu okutularak kaydı tamamlandıktan sonra aşı uygulaması yapılacak. Aşıla mobil uygulaması "https://mobilmarket.saglik.gov.tr" adresi üzerinden İOS, Android üzerinden indirilebilecek. Aşılanıp aşılanmayacağımızı ya da sıranın bize gelip gelmediğini nasıl öğreneceğiz? diye merak edenler, E-Nabız sisteminden ya da 2023'e 'Aşıla' yazıp SMS atarak öğrenebileceksiniz.

75 YAŞ ÜSTÜ AŞILAMA NASIL OLACAK?

Aynı zamanda hastaneye gelemeyen vatandaşların evlerine gidilerek aşı uygulaması gerçekleştirilecek.