Bursa
Parçalı Bulutlu
20.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

8 soruda corona virüs aşısının en merak edilenleri

Sağlık , 23 Aralık 2020 Çarşamba, 11:46

Dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgınına karşılık birçok ülkede aşı çalışmaları başladı. İşte 8 soruda corona virüs aşısının en merak edilenleri.

8 soruda corona virüs aşısının en merak edilenleri

1. Corona virüse karşı etkili aşılar hangileri?

Yaklaşık bir yıldır üzerinde çalışılan aşılardan üçüncü fazı geniş kitlelerde denenen 5 aşı öne çıktı. Yüksek oranda etkili olduğu duyurulan dört aşı sırasıyla Biontech, Gamaleya Enstitü, Moderna, Sinovac ve Oxford oldu.

Geniş kitlelerde (üçüncü faz) denenen 11 aşıdan beşi öne çıktı. Sırasıyla Biontech, Gamaleya Enstitüsü (Sputnik V), Moderna (ABD), Sinovac (Çin) ve son olarak Oxford (İngiltere) üçüncü faz çalışmalarında alınan ilk sonuçların yüksek oranlarda etkili olduğunu duyurdular. BioNTech ve Moderna aşıları, tarihte RNA teknolojisi kullanılan ilk aşılar olacak.

2. Türkiye'de hangi aşılar uygulanacak?

Türkiye Çin'de geliştirilen Sinovac firmasının CoronaVac adlı aşısından 50 milyon doz sipariş verdiğini açıklamıştı. Yapılan son açıklamada Pfizer/BioNTech aşısı ile ilgili görüşmelerin sürdüğü ifade edilmişti.

3. Corona virüs aşısının yan etkileri neler?

Uygulanan corona virüs aşılarında meydana gelen yan etkilerin hafif etkiler olduğu ifade edildi. Öte yandan Pfizer / BioNTech denemesinde iki ay boyunca 18 bin gönüllü arasında dört "Bell felci", genellikle geçici olan bir yüz felci, gözlendi. Ancak bu durumun aşı tarafından tetiklenip tetiklenmediği anlaşılamadı. Aşı uygulananlarda sekiz apandisit vakası görüldü, bu da plasebo alanların iki katı anlamına geliyor. Ancak ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bunu aşı ile ilgisi olmayan istatistiksel bir veri olarak not etti.

4. Aşı ne zaman Türkiye'de olacak?

Çin menşeli corona virüs aşısının Türkiye'ye geliş takvimi şöyle: Aralık ayında 20 milyon doz, ocak ayında 20, şubat ayında 10 milyon olmak üzere toplam 50 milyon doz aşının, 25 milyon kişiye yapılması planlanıyor.

5. Corona virüs aşısı kimlere yapılacak, aşı zorunlu olacak mı?

Corona virüs aşısında öncelik sağlık çalışanlarında olacak. Sağlık çalışanlarını 65 yaş üstü vatandaşlar, engelli, koruma evleri gibi kalabalık ve toplu mekanlarda yaşayan yetişkinler. Onları toplumsal hizmet alanında görev alan kişiler ve yüksek riskli ortamlarda çalışanlar, 50 yaş ve üzeri kişiler ile kronik hastalığı bulunan kişiler takip edecek. Bir sonraki aşamada 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları yer alacak. Son aşamayı ise ilk 3 grubun dışında kalan tüm kişiler oluşturacak.

Aşının zorunlu olup olmaması konusunda açıklama yapan Bakan Koca, "Mecburiyet olmasın ama vatandaşımızı ikna edelim. Hangi aşıların hangi yöntemle üretildiğini, hangi yöntemin daha iyi bir yöntem olduğunu vatandaşımıza anlatacağız. Aşının menşeine değil de yöntemine odaklanılması gerektiğini anlatacağız" dedi.

6. Corona virüs aşısı ücretli olacak mı?

Corona virüs aşısının Türkiye'de ücretsiz olacağı açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyada ruhsatlanmış diğer aşıların da eczanelerde satışına izin verileceğini ifade etti. Aşıların satış fiyatlarında bir üst limit belirlenmesi söz konusu.

7. Mutasyon aşının etkisini değiştirir mi?

Corona virüs aşısını geliştiren BioNTech'in üst yöneticisi olan Prof. Dr. Uğur Şahin, küresel çapta panik yaratan Corona virüs varyantına karşı geliştirdikleri aşının etkili olacağı konusunda emin olduğunu ifade etti.

8. Yerli aşıda son durum nedir?

Türkiye'de corona virüse karşı 16 ayrı aşı çalışması yapılıyor. Aşı çalışmaları arasından birisi klinik öncesi süreci başarı ile tamamladı. Faz-1 çalışması 44 gönüllüye uygulanan aşının ikinci dozu 26 Kasım ile 14 Aralık tarihleri arasında uygulandı. Yerli aşının nisan ayı itibari ile kullanıma girmesi bekleniyor.