Bursa
Çok Bulutlu
14.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

ABD 10 Rus diplomatı sınır dışı edecek

Dünya , 15 Nisan 2021 Perşembe, 16:06

Beyaz Saray, ABD seçimlerine müdahale, siber saldırı ve Kırım'ın işgali gerekçeleriyle Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı. Rusya'dan yaptırımlara ilk tepki geldi: "ABD bedelini ödeyeceğinin farkına varmalı"

ABD 10 Rus diplomatı sınır dışı edecek

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD, Rusya'da istihbarat faaliyetleri gerekçesiyle yeni yaptırım paketleri açıkladı" ifadelerini kullandı

Yaptırımların Rusya'nın teknoloji şirketlerini hedef aldığı belirtildi. Ayrıca 16 kurum ve kişiye 2020'deki seçimlere müdahale girişimi nedeniyle 5 kişi ve 3 kuruma ise Kırım'ın ilhakı gerekçesiyle yaptırım uygulanacak.

Yeni paketle birlikte 10 diplomat sınır dışı edilecek, 32 kişi ve kurum listeye eklendi.

RUSYA: KARŞILIK VERECEĞİZ

Rusya'dan yaptırım kararına ilişkin açıklama geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, " Yaptırımlar iki ülkenin de çıkarlarına ters. Rusya yaptırımlara cevap verilecektir, tüm sorumluluk ABD tarafına aittir. Moskova ile ilişkileri bozmanın bedelini ABD'nin ödeyeceğinin farkına varması lazım" dedi.

BİDEN, "YAKINDA GÖRECEKSİZ" DEMİŞTİ

ABD Başkanı Joe Biden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geçen sene yapılan ABD başkanlık seçimlerine müdahale etmenin bedelini ödeyeceğini söylemiş, ABD'de yayımlanan bir istihbarat raporu Putin'in 2020 seçimlerinden Donald Trump'ın galibiyetle ayrılması için çalışma yürüttüğüne dair bilgiler yer alıyordu.

Biden ABC kanalına yaptığı açıklamada "O bunun bedelini ödeyecek" demiş, Putin'e nasıl bir bedel ödetileceği sorusuna ise Biden "Yakında göreceksiniz" yanıtını vermişti.

RAPORDA KRİTİK PUTİN DETAYI

ABD Ulusal Güvelik Komisyonu tarafından hazırlanan ve gizliliği kaldırılan bir raporda, Rusya ve İran'ın, Başkan Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump arasındaki 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmek için operasyonlar gerçekleştirdiği bildirilmişti.

ABD Adalet Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenlik Ajansı ve Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) içinde bulunduğu Ulusal Güvelik Komisyonu tarafından hazırlanan ve gizliliği kaldırılan raporda, Rusya ve İran'ın, Başkan Joe Biden ve eski Başkan Donald Trump arasındaki 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmek için operasyonlar gerçekleştirdiği ifade edilmişti.

Raporda, Trump ve Biden arasında süren seçim yarışının sonuçlarını Trump lehine etkilemek üzere Rusya'nın Başkan Biden'ın adaylığını ve Demokrat Partiyi karalama çalışması ile Trump'ı destekleyerek seçim sonuçlarına güveni azaltmaya çalıştığı ifade edildi. Bu çalışmaların ise 'çeşitli Rus organizasyonları tarafından' yürütüldüğü açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ve diğer üst düzey Rus yetkililerin durumdan haberdar olduğunun düşünüldüğü belirtilen raporda, Ukraynalı Andriy Derkach'ın özellikle Putin'in bilgisi dahilinde ve Rusya'nın amaçları doğrultusunda seçimlere etki etmeye çalıştığı bilgisi yer aldı