Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

ABD'de Türkiye karşıtı proje

Dünya , 24 Haziran 2021 Perşembe, 14:28

Amerika Birleşik Devletleri'nde aralarında FETÖ'den aranan 2 kişinin de bulunduğu bir dernek ortaya çıktı. "Türk Demokrasi Projesi" isimli dernekte Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye karşıtı propagandalar yapılıyor.

ABD'de Türkiye karşıtı proje

Amerika Birleşik Devletleri'nde "Türk Demokrasisi Projesi" adında bir dernek kuruldu. İktidarı hedef alan kuruluşta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iç ve dış politikaları eleştiriliyor. Sitede, derneğin amacının 'Türkiye'yi demokratik politikalar benimsemeye teşvik etmek ve Türkiye'nin demokratik kurumlarının korunması olduğu belirtiliyor.

Proje kurucuları arasında FETÖ'den aranan eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir ve Süleyman Özeren de bulunuyor. Ayrıca proje içerisinde, Amerika Birleşik Devletleri Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da var. Eski Amerikan Başkanı Donald Trump döneminde görev yapan John Bolton, Suriye konusu ile ilgili daha önce yaptığı açıklamalarda, YPG'li teröristleri kast ederek, "Müttefiklerimizin korunması ABD'nin Suriye'den çekilmesi için önkoşuldur" şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bolton'ın bu sözlerini "ciddi bir hata" olarak değerlendirmişti. Bolton göreve gelmeden önce de, 15 Temmuz Darbe Girişimi'yle ilgili, "Hükümet devrilirse üzülmem" gibi yorumlarda bulunmuştu.

Eski Amerikan Başkanı George Bush'un kardeşi Jeb Bush ve İtalya'nın Eski Dışişleri Bakanı Sant'agata gibi isimler de projeye dahil.