Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

ABD'den Kavala'nın bırakılma çağrısı

Dünya , 12 Şubat 2021 Cuma, 16:12

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye'ye iş insanı Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

ABD'den  Kavala'nın bırakılma çağrısı

Ned Price, yaptığı açıklamada, "ABD bir kez daha Türkiye'yi Osman Kavala'yı derhal serbest bırakmaya çağırıyor. Kavala aleyhindeki aldatıcı suçlamalar, devam eden tutukluluğu ve aleyhindeki davaların birleştirilmesi de dahil olmak üzere yargılamasının sonuçlanmasında devam eden gecikmeler, hukukun üstünlüğü ve demokrasiye saygıyı baltalamaktadır" ifadelerini kullandı.

Sözcü Price, açıklamasında, Türkiye'ye AİHM kararlarına uymaya davet ederek, "Kendi iç hukuku ve uluslararası yükümlülükleri uyarınca davaya adil, şeffaf ve hızlı bir çözüm getirmesi konusunda ısrar ediyoruz" dedi.

Öte yandan, Sözcü Price, ABD vatandaşı Dr. Henri Barkey'in, yargı sürecine dahil edilmesi endişeyle not edildiğini belirterek, "Dr. Barkey'e yöneltilen suçlamaların asılsız olduğuna inanıyor ve Türkiye'yi bu davayı adil, şeffaf bir şekilde hızlı bir şekilde çözmeye çağırıyoruz" cümlelerini kullandı.