Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

ABD seçimi tepetaklak!

Dünya , 04 Kasım 2020 Çarşamba, 20:44

Cumhuriyetçi mevcut Başkan Trump ve Demokrat aday Biden favori oldukları eyaletlerde kazanıyor. En kritik eyalet Florida'daki yarışı tüm ABD soluğunu tutarak izliyor. CNN, tarihi seçimi Beyaz Saray'dan takip eden Trump'ın bir konuşma yapabileceğini duyurdu. Seçime katılım oranı ise 112 yıllık rekoru paramparça ederken, bahis piyasasındaki oranlar Başkan Donald Trump'ın lehine döndü. Resmi olmayan sonuçlara göre kritik önemdeki Florida eyaletini Donald Trump kazandı. Demokrat Başkan adayı Biden, Türkiye saati ile 08.30'da destekçilerinin karşısına çıktı. Trump da dünyanın ekranlara kilitlendiği bir açıklamada bulundu. Öte yandan Fox News sunucusu Tucker Carlson da çarpıcı bir iddia ortaya attı. Seçimde kritik öneme sahip olan bir eyaletten ise bomba bir haber geldi.

ABD seçimi tepetaklak!
ABD'nin tarihi seçiminde sandıklar doğu eyaletlerinden başlayarak bir bir kapanırken, ilk sonuçlar da gelmeye başladı. Tüm son dakika gelişmelerini anbean canlı blogla aktarıyoruz.

20.25 : ABD Posta İdaresi Başkanı, Posta Servisi'nin mahkeme emrine neden uymadığına ilişkin yeminli ifadesinin alınacağı duyuruldu. Yagıç Sullivan, Posta İdaresi Başkanı'nın öğleden sonra 3'te bitmesi gereken oy pusulası tarama işleminde neden bu saate uymadığını açıklaması gerektiğini söyledi.

19.40 : Biden, 4 delegeli Maine eyaletinin 3 delegesini kazandı, kalan delege henüz belli değil.


18.55 : Michigan Eyalet Sekreteri gün sonuna kadar resmi olmayan sonuçların belli olacağını açıkladı.

18.34 : ABD Posta Servisi gerekli oy pusulası taramalarını dün tamamladıklarını duyurdu.

18.25 : Twitter, Trump'ın "sürpriz oy yığını" tweet'ini tartışmalı ve yanıltıcı olarak etiketledi. Trump'ın mesajı şöyleydi: "Dün akşam Demokratlar kontrolündeki birçok anahtar eyalette öndeydim. Daha sonra teker teker, sürpriz oy yığınları sayılmaya başlanınca bu eyaletler onlara geçti. ÇOK İLGİNÇ! “Anketörler” olayı tamamen ve tarihsel olarak yanlış anlamış!"

18.19 : Trump'ın kampanya yöneticisi"tüm yasal oylar sayılırsa kazanacaklarını" söyledi.

18.11 : Biden, Twitter hesabından "Herkesin oyu sayılıncaya kadar dinlenmeyeceğiz" dedi ve kampanya yöneticilerinin güncel bilgiler verdiği linki paylaştı.

Biden'ın kampanya yöneticisi Bob Bauer de bugün Biden'ın 270'den de fazla delege elde edeceğini ve Wisconsin'i kazandıklarına inandığını söyledi. Michigan'da da nihai sonuçların bugün açıklanacağını belirten Bauer, Biden'ın kazanmayı beklediği Nevada'nın sonuçlarının yarın, Pennsylvania'nın ise Perşembe geç saatlerde belli olacağını düşündüklerini kaydetti.

Yönetici ayrıca Georgia'da da sonuçları bugün beklediklerini ancak Kuzey Carolina'nın birkaç gün daha süreceğini belirtti.

Bauer mahkemenin yasal olarak kullanılmış oyların geçersiz sayılması girişimlerine izin vermeyeceğini, kendilerinin her türlü yasal mücadeleye hazır olduklarını söyledi.