Bursa
Parçalı Bulutlu
9.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

ABD seçimlerinde deprem...

Dünya , 06 Kasım 2020 Cuma, 09:30

Seçimin kaderini belirleyecek en kritik iki eyalette Demokrat aday Biden Başkan Trump'ı yakaladı, Arizona'da ise tam tersi bir durum ortaya çıktı. Trump ekibinin açtığı davaların sonucu belli olurken, Amerikan televizyonları kimsenin beklemediği bir adım attı.

ABD seçimlerinde deprem...
Çin'den Brezilya'ya, Avustralya'dan Almanya'ya bütün dünyanın soluğunu tutarak izlediği ABD başkanlık seçimlerinde sabaha karşı arka arkaya 'son dakika' gelişmeleri yaşandı.

59. başkanı belirleyecek altı eyalette oy sayımları sürerken, Demokrat aday Joe Biden cephesinde yüzler gülüyor, Cumhuriyetçi aday Donald Trump cephesinde ise iki kritik eyalette büyük hayal kırıklığı yaşanıyor.

Söz konusu iki kritik eyalet, toplam 36 delegeye sahip Pennsylvania ve Georgia. Postayla kullanılan oylar sayıldıkça devasa farklar dakikalar geçtikte eridi ve Biden Trump'a yetişti.

Seçimin kaderini belirleyecek 20 delegeli Pennsylvania'da oyların yüzde 95’i sayıldı, fark 23 bin 953'e indi. Trump, Beyaz Saray'da zafer konuşması yaptığında buradaki fark 650 bindi.

Biden'ın arayı kapatmasıyla birlikte tüm gözlerin çevrildiği eyalette bugün oy sayımının büyük oranda bitmesi bekleniyor. Pennsylvania’daki seçimleri denetleyen yetkili Kathy Boockvar, eyalette kimin kazandığının belli olmasının biraz daha zaman alacağını açıkladı.

Oyların doğru ve güvenli bir şekilde sayılması için 'sağlam prosedürlerin yürürlükte olduğunu' söyleyen Boockvar, postayla gönderilen oylarda da 'on yıllardır devam eden süreci işlettiklerini' belirtti.

Pennsylvania'da bir federal yargıç, Trump kampanyasının sayımın durdurulması talebini reddetti. Yargıç Paul Diamond ayrıca, Trump kampanyasının gözlemcilerine oy sayım merkezine eşit erişim hakkı verilmediğine dair şikayetleri de ele aldı.

Diamond, hem Cumhuriyetçilerin hem de Demokratların sayımı izlemek için 60 temsilci göndermesine izin verildiğini söyledi. Federal yargıç, "Yargı müdahalesi olmadan bunun neden bunun üzerinde uzlaşılamadığını tam olarak anlamıyorum" dedi.

Eyalet yetkilileri, Cumhuriyetçilerin sayımı gözlemlemelerinin engellenmediğini ancak bir Cumhuriyetçi temsilcinin daha önce sosyal mesafe kurallarına bağlı kalmayı reddettiğini söyledi.

Başkan Trump'ın ekibi ise, halen on binlerce sayılmayı bekleyen oyun bulunduğu eyalette yeni bir dava açtı. Yeni dava, Pennsylvania'da Cumhuriyetçi temsilci/gözlemcilerin oy sayımına katılımlarının engellendiği iddiasına dayanıyor.

Yarışın bıçak sırtında olduğu bir başka eyalet Georgia'da ise Trump ve Biden arasındaki fark halihazırda 1805'e kadar düştü. Oyların yüzde 99'unun sayıldığı Georgia'da aradaki yüzdelik fark ise 0'a indi.

Trump birkaç saat önce Biden'dan neredeyse 10 bin oy öndeydi. CNN International, Georgia'da halen sayılmayı bekleyen yaklaşık 14 bini aşkın bulunduğunu bildiriyor.

CNN'den Jason Morris ve Chuck Johnston, Georgia'daki üç ayrı idari bölgede oy sayımının durdurulduğunu ve sabah devam edileceğini aktarıyor. Sayımın sabah süreceği Gwinnett County, eyaletin ikinci büyük bölgesi.

Trump ekibinin postayla kullanılan ve seçim gününden sonra ulaşan oyların sayılmasına ilişkin itirazı Georgia'da da kabul edilmedi.

Sonucun fotofinişe kaldığı Georgia muhtemelen iki adayın da kaderini tayin edecek, ülkenin güneydoğusundaki eyaletin başkanı seçecek 16 delegesi var.

Bir başka kritik eyalet Nevada'da ise oyların yüzde 89'u sayıldı, Biden 0,9 puanla önde. Başkan Trump ve Biden arasındaki fark 11 bin 438.

Cumhuriyetçi Parti’nin Nevada’daki temsilciliği, ABD Başsavcısı William Barr'a 'en az 3.062 seçmenin hile yaptığı' suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyetçi Parti, Twitter’da yaptığı açıklamada, söz konusu kişilerin eyaletten ayrılmalarına rağmen oy verdiklerini belirtti. Açıklamada, “Bu sayının önemli ölçüde artmasını bekliyoruz” denildi.

Diğer kritik eyaletler Kuzey Carolina'da 76 bin oy farkla önde olan Trump rahat. Oyların yüzde 95’inin sayıldığı eyalette Trump yüzde 50, Biden yüzde 48,6.

Cumhuriyetçilerin büyük ümit beslediği Arizona'da ise oyların yüzde 90'ı belli oldu, Biden 46 bin oyla önde. Trump farkı 69 binden 46 bine düşürdü. Şu anki tablonun yüzde 50,1 ve yüzde 48,5 olduğu eyalette, 220 bin oy daha sayılacak.

Gece yarısı Beyaz Saray'da kameraların karşısına geçen ABD Başkanı ve Cumhuriyetçi aday Donald Trump, herhangi bir kanıt sunmadan seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddialarını yineledi.

'Yasalara uygun olmayan oyların' sayılması halinde Demokratların 'seçimleri kendilerinden çalmaya çalışabileceğini' savunan Trump, "Yasalara uygun oyları sayarsanız kolayca kazanırım" dedi.

ABD'de oy kullanma kanunları eyaletten eyalete değişiyor. Bazı eyaletler, seçim günü ya da seçim gününden önce posta yoluyla kullanılan oyları, sayım merkezine seçim gününden sonra ulaşsa bile geçerli kabul ediyor.

Cumhuriyetçi Parti'lilerin Biden’ın kazandığı Michigan’da bir yargıç, postayla kullanılan oyların sayıldığı her kurulda bir gözlemci bulunana kadar sayımların durdurulmasına, halihazırda postayla sayılmış oyların da tekrar sayılmasına yönelik başvuruyu reddetti.

Trump'ın açıklamasından sonra Twitter'dan bir dizi mesaj paylaşan Joe Biden ise, "Trump'ın oy sayımı iddialarına karşı savaşmalıyız" ifadesini kullandı. Biden, Trump’ın yasal başvurularına karşı savaşmak için 'tarihteki en büyük seçim koruma girişimini bir araya getirdiklerini' söyledi ve destekçilerine partiye bağış yapma çağrısında bulundu.

Demokrat aday Biden, her oyun sayılması çağrısında bulundu. Bu çağrı, Donald Trump'ın yasal işlem yoluyla önemli eyaletlerdeki oyların sayılmasını durdurma girişimine bir yanıt.

BBC Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, ABD'deki bazı televizyon kanallarının Trump'ın konuşmasını yarıda kestiğini bildiriyor: "Perşembe gecesi, ABD Başkanı halka 2020 seçimindeki son durum hakkında seslendi. Sözlerini bitirmeden önce, ABD'deki üç özel kanal yayını kesmişti.

Günün önemi düşünüldüğünde bu, eşi görülmemiş bir hareketti. Ayrıca, Başkan’ın oy pusulasında sahtekarlık ve görevi kötüye kullanma ile ilgili yaptığı iddiaların delil olmadan sunulmasına ve bunun sürmekte olan oy sayımının güvenliği ve güvenilirliğine dair temelsiz endişeler yaratabileceğine bir tepkiydi.

Bu yaptıkları, Twitter ve Facebook'un Başkan’ın sosyal medya paylaşımlarına düzenli olarak koydukları uyarıların televizyon dilindeki eşdeğeriydi. Başkan geçmişte basınla düzenli olarak çatıştı ve kampanya boyunca saldırılarını artırtırdı. ABD seçimlerinden sonraki çalkantılı günlerde, bu çatışmalar zirveye ulaşacaktır."

Başkan Trump'ın oğlu Donald Trump Jr. ise, sosyal medya devi Twitter tarafından yanıltıcı olarak işaretlenen bir mesajla babasına topyekun savaş çağırısında bulundu:

"Amerika'nın geleceği için Donald Trump'ın yapacağı en iyi şey, çok uzun süredir devam eden tüm sahtekarlığı, hileyi, ölü ya da artık eyalette olmayan seçmenleri ortaya sermek amacıyla bu seçim için topyekün savaşa girmektir."

ABD'nin birçok eyaletinde ise protestocular sokaklarda. 'Sahtekarlığı durdurun' sloganları atan Trump taraftarları Arizona'da oyların sayılması için, diğer eyaletlerde ise sayılmaması için gösteri yapıyor.

Demokrat aday Biden'ı destekleyenler ise ellerinde 'Her oyu sayın' ve 'Her Oy Değerlidir' pankartlarıyla New York'tan Oregon'a birçok eyalette gösteriler düzenliyor. Pennsylvania'daki bir göstericinin pankartında 'Hala kazanmadım mı?' yazıyor.

Arizona'daki Trump destekçileri bir kez daha seçim merkezinin önünde toplandı. Biden'ın yarışı önde götürdüğü eyaletin en büyük şehri Phoenix'teki seçim merkezinin önünde toplanan Trump destekçilerinin sayısı artıyor.

ABD basını Maricopa Seçim Merkezi'nin önünde 200-300 Trump destekçisinin toplandığını bildirdi. Seçim merkezinin önünden geçilen fotoğraflardan bazı protestocuların yarı-otomatik tüfek taşıdıkları görülüyor.

Bazı eyaletlerde Trump destekçileri oy sayımının durdurulmasını talep ederken burada aksine oy sayımının devam etmesi çağrıları yapıyor. Washington merkezli Orta Doğu Enstitüsü'nden Gönül Tol, Twitter üzerinden bunun nedenini şöyle açıkladı:

"Arizona’da postayla kullanılan oylar açıldıkça diğer yerlerdekinin aksi bir durum ortaya çıkıyor, Trump arayı kapatıyor. Çünkü Arizona’nın postayla oy kullanma geleneği var, Cumhuriyetçiler de postayla oy kullanıyor."