Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Afganistan: Taliban'ın yönetime gelmesiyle cezaevindeki eski tutuklular gardiyan oldu

Dünya , 13 Eylül 2021 Pazartesi, 15:40

Amerika Birleşik Devletleri'nin Afganistan'daki varlığı döneminde 2 bin 500 kadar Taliban milisinin tutulduğu cezaevindeki eski tutuklular şimdi gardiyan oldu.

Afganistan: Taliban'ın yönetime gelmesiyle cezaevindeki eski tutuklular gardiyan oldu

"Guantanamo" olarak adlandırılan Kabil yakınlarındaki Pul-e Charkhi hapishanesine giriş izni verilen euronews ekibi cezaevindeki koşulları gözlemleme imkanı buldu.

Taliban'a bağlı gardiyanlar için cezaevi aşağılanma ve adaletsizliğin simgesi. Hapishaneyi gezdiren yetkililer cezaevinin o dönemde çok kalabalık olduğunu ve tutukluların "iğrenç" koşullarda tutulduğunu belirtiyor.

Halen birçok hücrenin boş olduğu binada 60 tutuklu bulunuyor.

Afgan erkekler Taliban korkusuyla pantolon ve tişört giymeyi bıraktı

AB, Taliban'ın kurduğu hükümeti eleştirdi: Ne kapsayıcı ne de temsil özelliği var

Hapishane müdürü Şerafetullah Hozaifa amaçlarının suç oranını düşük tutmak olduğunu ve ilgili yasaların bir hafta içinde açıklanacağını ifade ediyor.

Taliban'ın intikam peşine olmadığını, af ilan edildiğini ve yeni bir sayfa açmak istedklerini belirten yetkili, tutuklulara adil davranıldığı görüşünde. Ancak euronews'ün konuşmasına izin verdikleri tutuklu farklı şeyler anlatyor.

22 yaşındaki Muhammed dört kişi bir otele yiyecek almak için girdiklerini söylüyor. Ancak otelin normal fiyatından daha fazla para istediğini, kendilerinin de buna karşı çıktığını belirten Muhammed, Bedri askerlerinin olay yerine gelerek kendilerini dövdüğünü ve cezaevine getirdiğini belirtiyor.

"Kimse hapizhanede olmak istemez. Biz artık burada kalmak istemiyoruz. Ailemizin yanında olmak istiyoruz. Suçlarımıza dair kanıtları yok. Her gün bir yıl gibi geçiyor. Eğer sesimi duyan bir Müslüman varsa; ben masumum ve buradayım. İslam Emirliğini kabul ettik. İslam'ı ve Kur'an'ı kabul ettik" diye konuşuyor.

euronews.com