Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi: Enginar

Sağlık , 13 Nisan 2021 Salı, 16:30

Beslenme Uzmanı Merve Saatçi, Akdeniz mutfağının vazgeçilmez sebzelerinden enginarın faydalarını yazdı

Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi: Enginar

Genellikle bahar aylarında yetişen, Akdeniz mutfağının vazgeçilmez sebzeleri arasında yer alan enginarın mevsimi gelmek üzere. Karaciğer dostu olarak bilinen enginarı hazır mevsimi yaklaşırken yakından tanıyalım.

Enginar içeriğindeki "Ciarin" adlı madde sayesinde karaciğer, safrakesesi ve böbrek gibi organların düzenli çalışmasını destekler. En büyük özelliği karaciğeri temizlemesinin yanı sıra safra akışını kolaylaştırır.

Safra salgılanmasını artırması ve lifli yapısı sayesinde hazımsızlık, şişkinlik ve diğer sindirim problemlerinin düzenlenmesinde de etkilidir.

Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum ve manganez içeren enginar, aynı zamanda zengin bir A vitamini, B1, B6 vitamini ve C vitamini kaynağıdır.

Enginar, yüksek miktarda potasyum içerdiği için kan basıncını düşürür ayrıca kalp krizi ve koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Diğer birçok sebzeye göre çok daha yüksek antioksidan seviyesine sahip olan enginar içeriğindeki quersetin sayesinde kanserle savaşır, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardım eder.

Yüksek lifli yapısı, kan şekerini dengeleyici bir etkiye sahip olduğu için diyabet hastaları tarafından rahatlıkla tercih edilebilecek besinler arasında yer alır.

C vitamini kaynağı olan enginar, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirken, içerdiği K vitamini sayesinde Alzheimer hastalarının da beslenmesinde yer verilmesi gereken bir sebzedir.

Yine potasyum içeriği sayesinde vücuttaki sodyum-potasyum dengesini düzenleyerek tansiyonu düzenler, üre seviyesini düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar.

Faydaları saymakla bitmeyen enginara, zeytinyağlı yemek, dolma veya salata olarak sofranızda yer vermeyi unutmayın.

1 adet orta boy çiğ enginar (yaklaşık 130 gr.) ortalama 60 kalori içerir.

Not: Enginarın boyutu büyüdükçe kılçıklı yapısı artar. Daha lezzetli bir enginar için küçük boylarını tercih etmelisiniz.

cumhuriyet