Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Al Capone'un eşyaları rekora satıldı

Gündem , 13 Ekim 2021 Çarşamba, 13:00

Ünlü gangster Al Capone'un torunları, dedelerine ait eşyayı açık artırma yöntemiyle satışa çıkarmıştı. 174 parça eşya 3 milyon dolara, yani yaklaşık 27 milyon liraya satıldı.

Al Capone'un eşyaları rekora satıldı

Binlerce dolar gelir bekleniyordu, çok daha fazlası oldu. Amerikalı gangster Al Capone'un eşyası, 3 milyon dolara satıldı.

Al Capone'a ait silah, fotoğraf, mücevher ve mobilyadan oluşan 174 parça eşya, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde bir müzayede evi tarafından satışa sunulmuştu. Özel bir kulüpte bin kişinin katılımıyla düzenlenen müzayedede, ünlü gangsterin en sevdiği silahı 850 bin dolara, yani yaklaşık 7 milyon 700 bin liraya alıcı buldu. Amerikan basınına göre bu tabanca, 20. yüzyılda yapılmış bir ateşli silaha ödenen en yüksek paraya satıldı.

Al Capone, 1920'lerde Amerika Birleşik Devletleri'nde alkolün yasaklanmasıyla birlikte yasa dışı alkol satışı yapan mafyanın en büyük liderlerindendi. Vergi kaçırma suçlamasıyla hapis cezası aldıktan sonra Alcatraz Cezaevi'ne gönderilmişti.

Satılan eşya, Al Capone'un 1947 yılında hayatını kaybetmesinden bu yana ailesinin yanındaydı. Amerikalı gangsterin torunları, Kaliforniya'da çıkan yangınlar nedeniyle birçok evin yanmasının ardından eşyaları satma kararı aldıklarını açıklamıştı.