Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

ALES sınavı iptal mi?

Gündem , 27 Nisan 2021 Salı, 09:40

Ales sınavları iptal mi sorusu kabine toplantısı sonrasında araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Birçok insan ÖSYM'nin yapacağı sınavların tam kapanma döneme gelmesinden dolayı ertelenip ertelenmeyeceğini araştırıyor. ALES sınavı bu yıl 2 Mayıs tarihinde yapılacaktı. Fakat ALES sınavının tam kapanma tarihine denk gelmesi kafaları karıştırdı. Peki ama son dakika açıklaması yapıldı mı?

ALES sınavı iptal mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen istisna tutulan kuruluşlar hariç, tüm iş yerleri faaliyetlerine ara verecektir. Şehirler arası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek. Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir. Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir. Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir. Sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak, tedbirlerin istismarına izin verilmeyecektir." açıklamasını yaptı.

ALES SINAVI İPTAL Mİ?

ALES sınavının yapılıp yapılmayacağıyla ilgili İçişleri Bakanlığı'nın yayınlayacağı genelge takip ediliyor. Ayrıca ÖSYM'den yapılacak açıklamalar sonrasında ALES sınavının akıbeti netleşecek. Genelgede; ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan ve ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri kısıtlamadan muaf olacak.