Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Alıç ve faydaları

Sağlık , 05 Şubat 2021 Cuma, 16:24

Alıç, eski zamanlardan günümüze kadar hala tüketilmeye devam edilen, birçok derde deva olabilen oldukça zengin içerikli bir besindir.

Alıç ve faydaları

Alıçın meyvesi, yaprağı şifa doludur. Oldukça faydalı olan bu bitkinin meyvesi dikenli olan bir ağaçta yetişir. Besin içeriğindeki maddelerden dolayı vücutta birçok hastalığın giderilmesine ve korunmasına karşı kullanılmaktadır.

Alıç Nedir?

Alıç bitkisinin diğer bir adı ise yemişendir. Gülgiller familyasına ait olan alıç, muşmulaya benzeyen bir tada sahip olduğundan dolayı kimi zaman ekşi muşmula olarak adlandırılmaktadır. Genellikle Ekim aylarında tezgahlarda, pek çok pazarda ve marketlerde alıç meyvesi satışa sunulmaktadır. Gündelik yaşam içerisinde meydana gelen olası problemleri giderdiği gibi ciddi hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır.

Hemen hemen 10 metreye kadar boylanabilen pembe ve beyaz çiçekli dikenli bir ağaçtır. 1 ya da 3 tohumlu kırmızı-esmer, kırmızı ya da sarı renklidir. Bu ağacın hafif ekşi olan meyveleri yani alıç meyvesi yenilmektedir. Antioksidan özellikleri bol olan maddeler bakımından zengindir. Meyveleri olgunlaştığında sarımsı kırmızı bir renk alır. Yuvarlak görünüme sahip olan alıç, kimi zaman süs bitkisi olarak da kullanılır. Ülkemizde kayalık, taşlık yerlerde bulunan çalılıklar içerisinde, derelere bakan yamaçlarda bulunan çalılıklarda, dağlık çevrelerde ya da ormanlarda yetişmektedir.

Alıçın Faydaları Nelerdir?

Alıç özellikle kalbe çok iyi gelmektedir. Kalp-damar sistemi fonksiyonlarını normalleştirilmesi sebebiyle kalp destekleyici olarak tüketilmektedir. Kalpte kan akışının ve oksijen miktarının artmasına yardımcı olur. Kan damarlarının çeperlerinin güçlenmesini sağlar. Sinirsel kalp çarpıntıları, kalp ritim bozuklukları, ağır enfeksiyon hastalıkları, kalp yetmezliği, kas zayıflaması, kalp krizi sonrasında oluşan yüksek kan basıncı ve damar sertliğine oldukça faydalıdır. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Hafızayı güçlendirir.

● Kalp hastalığının iyileşme sürecini oldukça hızlandırır. Ritim bozukluğuna da iyi gelir ve aynı zamanda alternatif tedavi yöntemi şeklinde de kullanılır.

● Ağır enfeksiyon sonrasında kalbin kaslarında meydana gelen hasarların giderilmesine ve kalp yetmezliği sorunlarına iyi gelir.

● Yüksek tansiyon sonrasında oluşmakta olan damar sertliklerinin düzelmesinde etkilidir. Kalp krizi riskini en aza indirir.

● Biriken sıvıların dışarı atılmasında yani ödem atmada yardımcıdır.

● Sinirsel sorunların azalmasına yardımcı olduğu için antidepresan olarak da kullanılmaktadır.

● İshal sorununun giderilmesinde faydalıdır. Fakat fazla tüketilirse kabızlığa sebep olabilir.

● Özellikle kalp krizi geçirmiş olan kişiler bu meyveyi tüketirse kalbin güçlenmesini sağlar.

● Kusmayı giderir. Midenin düzenlenmesini sağlar.

● Göğüs ağrısına, migrene ve baş ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.