Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Alinur Aktaş "Ben Bursasporluyum"

Bursaspor , 08 Temmuz 2020 Çarşamba, 07:30

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Büyükşehir Stadyumun’da merak edilenleri konuştuk. Atatürk ismini kaldırıyor söylemlerine karşılık “Gerekirse stadyumunda adını Atatürk yaparız. Bunu neden yapalım. Atatürk Spor Salonu yıkılacak, daha modern yapılıp adını da törenle Atatürk koyacağız” dedi.

Alinur Aktaş "Ben Bursasporluyum"
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan hem merak edilenlere cevap, hem de yapılan bazı algı söylemlerine sert yanıtlar geldi. İki farklı müjdeyi de veren Aktaş “Havuzlupark artık bize devrediliyor. Bursa’nın anılarını tekrar yaşatmak boynumuzun borcu. Oraya tarihi dokusuna uygun, modern ve mükemmel bir tesisle yılın 12 ay’ı hizmet verecek açık, kapalı havuzlu park’ı ayağa kaldıracağız” dedi.

-Stadyum’un eksikleri ve çevre düzenlemesiyle alakalı yaptığınız girişimler ne durumda?

"Temennimiz bitime 2 hafta kala hiç Play-Offlara kalmadan inşallah Bursaspor’umuz şampiyon olsun inşallah. Bursaspor’un da yeni mekanı burası. Ben öncelikle bir dönem önce ki başkanımıza katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Çok iyi niyetlerle yapılmış, Bursaspor için yapılmış bu güzel mekanın sizin de bildiğiniz gibi bazı eksikleri var. Ciddi bir proje burası. Özellikle Timsah kafası diye adlandırılan durumla alakalı bilgi vermek isterim. İnşaat %55 seviyesinde şu an. Timsah kafasının içerisinde ki zemin kaplamalar, yan duvarların kapatılması, ve bir takım imalatları devam ediyor. Bütün diğer eksikleri tamamlanıyor. Çalışmalarımız yıl sonuna kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Temenni edelim ligler başlamadan önce tamamlayalım, ancak 3, 5 hafta sarkabilir. Yıl sonuna doğru tamamlamış olacağız. Bursaspor için bu mekan önemli ama stadyumların sadece 2 hafta da bir maç oynanması için değil, etrafında ki yaşam alanlarıyla beraber maalesef bu anlamda ciddi sıkıntılar var. Biz stadyum içerisiyle alakalı Bursaspor’a destek olacağız. Stadyum etrafını yaşayan bir stadyum yapmak konusunda da girişimlerimiz oldu. Yılın 12 ayı yaşar hale getirmek lazım."

-Bursa’ya yeni spor tesisi yapılacak mı? Yapılacaksa hangi branşlar için daha çok tesis yapılacak?

Şimdi bakın 3 milyon nüfusu var Bursa’nın. Her yıl Ocak ayında yenileniyor. 30 yaş altı nüfusu 1.300.000 civarında. Genç bir nüfusa sahibiz. Biz ne kadar spor salonu yapsak, ne kadar spor alanı yapsak açıkçası azdır diyoruz. Halı sahalar, zemin değişimleri, Uludağ Üniversitesine futbol sahası yapıyoruz. Yıldırımspor’a, Karacabeyspor’a ayrıca başarılar dilerim. İlçelerimizde yapılan yatırımlarımız var. Ben buradan bir müjdeyi daha vermiş olayım. Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Havuzlu Park da kısa bir zaman içerisinde Bursa Büyükşehir Belediyesine geçecek ve tekrardan ayağa kaldıracağız. Yılın 12 ayı hizmet verecek bir tesisi Bursa’ya kazandıracağız. Bunun müjdesini de buradan veriyorum. Herkesin gönlü rahat olsun. Oraya muazzam bir tesis kurarak herkesin hayalini tekrardan hayata geçirmiş olacağız. Yeni spor sahaları ve yeni spor tesisleri Bursa’ya kazandıracağız. Bizim takım sayımız çok fazla. Bursaspor inşallah ait olduğu Süper Lig’e çıkar. İnegölspor, Karacabey, Yıldırımspor, Bal takımlarımız. Saha ve salon sayılarımız artacak.

-Büyükşehir Belediyespor’un yeni sezonda daha fazla yatırımla destekçisi olacak mısınız? Bizi bu anlamda neler bekliyor?

Güzel bir konuya temas ettiniz. Büyükşehir Belediyespor’da futbol harici bir sürü branş var. Biz yeni değerler, yeni heyecanlar oluşturmanın derdindeyiz. Bayan voleybol takımının isim hakkını satıp, erkek voleybola dönüştürmenin çok haksız ve mesnetsiz bir eleştirileri oldu. Bizim bayan basketbol takımımız var. Hatta ben buradan bir şeyi daha ilk kez söylemek istiyorum. TBF Hidayet Türkoğlu ile bizzat görüştüm. Süper Lig’ten çekilen takımların yerine biz Süper Lig’e çıkmak istediğimizi söyledik. Erkek basketbolda Bursaspor, Tofaş gibi üst liglerde takımlarımız var. Bizim de kulübün içerisinde bulunduğu mali yapıyı göz önüne alarak bir takım oluşturduk. Önce 1. Ligde şampiyon oldu, Efeler ligine çıktık. Efeler ligini de 7. bitirdik. Aslında ilk yıla rağmen fena bir sonuç değildi. Yeni birkaç sporcumuz olacak yerli ve yabancı. Amacımız voleybol takımını kupalarla, başarılarla tanıştırmak. Galatasaray, Fenerbahçe, Halkbank ve Vakıfbank gibi yüksek bütçelerle mücadele eden bir takımımız var. Büyükşehir Belediye Spor Kulübünün ana gayesi gençler ve kadınlara sporu sevdirmek. Bütün çocuklarımıza spor yaptırmayı hedefliyoruz.-Bursaspor’un hocası olma yolunda Bursa’ya gelen ancak geri gönderilen Metin Diyadin’in kardeşinin açıklamaları ile alakalı ne düşünüyorsunuz? Gerçekten hocayı siz mi yolladınız?

Fatih kardeşim bu fırsatı vermişken çok samimi bir şey söyleyeyim. Bursaspor’un stadyumunun içerisindeyiz. İsmi büyükşehir olabilir, ancak burası Bursaspor’un. Bizim kiracımız gözükse de biz kira almıyoruz. Yasal prosedürleri yerine getirip sponsor oluyoruz. Ben Bursaspor’luyum kardeşim. Birileri beni Beşiktaşlılıkla tehdit etmesin. Ben başkan olmadan önce de Bursasporluydum, İnegöl Belediye Başkanı oldum Bursasporluydum. Bursa’ya geldim Bursasporluyum. Yarın sivil hayata geçeceğim ben yine Bursasporlu kalacağım. Bursaspor’un başarılı olması bana heyecan veriyor her Bursa’lı gibi. 2,3 yıl önce göreve geldiğimde şunu söylemiştim “Bursaspor’a her türlü desteği vereceğiz ama ben Bursaspor’u yönetimsel anlamda yöneten olmayacağım” üzülerek söylüyorum haksız eleştirilere maruz kalsam da Bursaspor sevgimi kimseye ezdirmem. Ben Bursaspor’un hocasının kim olması konusunda bugüne kadar beyanım olmadı. Metin Diyadin ile de ben kendisini 12 sene evvel İnegöl’de kendisiyle hoca olarak flörtümüz olmuştu. Nasip olmasa da samimiyetimiz olmuştu. Ben Diyadin’in geldiğinden de, gittiğinden de haberim olmadı. Beni ikaz ettiler Metin Diyadin’in kardeşi paylaşım yapmış diye. Ben de Mesut Mestan’ı aradım. Kendisi bana “Başkanım taraftarımız ciddi baskısı oldu. Biz kendisine böyle bir cümle kurmadık” dedi. Daha sonra kendisini aradım. Metin Diyadin’i arayarak kendisine sordum. Hatta telefonum da kayıtlı değilmiş kendisinde. Kendisi de bana “Başkanım bana Bursaspor yönetiminden böyle dediler” dedi. Bana göre hoca değiştirmek doğru bir hamleydi. Ne kadar doğru yapıldığı da belli. Ben teşekkür ederim İrfan Buz’a. Ben bunları polemik konusu yapmamak adına susuyorum. Benim Bursaspor’a zarar vermek gibi bir lüksüm olamaz. Konunun benimle nokta kadar alakası olamaz.-Son olarak Pablo Martin Batalla heykeli için yer tahsisi ne durumda?

Pablo Martin Batalla heykeli için normalde millet bahçesine Bursaspor anı duvarı yapmıştık. O duvarı bir miktar değiştireceğiz. Batalla heykelini de orada değerlendireceğiz. Bursaspor’un çok efsanesi var ama Batalla’nın bu şehirde farklı bir yeri var. Biz anıları orada değerlendireceğiz. Bursasporlu sporculara bazı vaatlerimiz olacak. Biz bunu hakkediyoruz, istiyoruz. Bütün stk ve iş adamlarımızı. Bütün diğer kurumları maddi anlamda desteğe bekliyoruz. İlk iki olacak tek arzumuz, olmasa bile play-off’tan çıkacağız. Bir yıl daha beklememek adına sabırla iki maçı atlatmamız gerekiyor.