Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Almanya kapanma yolunda!

Dünya , 07 Ekim 2020 Çarşamba, 11:37

Almanya'da korona vakaları hız kesmedi. Başkent Berlin mart ayındaki kısıtlamalara geri dönüyor.

Almanya kapanma yolunda!
Almanya'da artan korona vakaları mart ayındaki kısıtlamalara geri dönme tehlikesini gündeme getirdi. Salgın hastalıklarla mücadeleden sorumlu Robert Koch Enstitüsü verilerine göre bir günde vaka sayısı 2828'e ulaştı. Ölü sayısı 16 arttı. Hastanelerde tedavi gören hasta sayısı da artışa geçti. Riskli yaşlı gruplar arasında da koronavirüse yakalananların sayısı yükseliyor.

Almanya'da son 24 saatte 2 bin 828 korona virüs vak'asının görülmesiyle ülkede Nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldı. Ülkede birçok şehirde vak'a sayısının artmasıyla ikaz seviyesi kırmızı seviyesine çıkarılarak, kahveler, barlar ve lokantalar Berlin'de 23.00 ile 06.00 arasında, Frankfurt'ta ise saat 22.00 ile 06.00 arasında kapalı tutulması kararlaştırıldı.

Almanya'da birçok şehirde vak'a sayısının artmasıyla ikaz seviyesi kırmızı seviyesine çıkarılarak, kahveler, barlar ve lokantalar Berlin'de 23.00 ile 06.00 arasında, Frankfurt'ta ise saat 22.00 ile 06.00 arasında kapalı tutulması kararlaştırıldı. Hamburg, Kuzey Ren Vestfalya ve Hessen eyaletlerinde 100 bin kişi başına düşen yeni enfeksiyon sayılarının aşılmasıyla birlikte yapılacak olan kutlamaların sayısı 50'den 25 sayısına indirildi. Birçok şehirde ise alışveriş caddelerinde maske katma mecburiyeti getirildi. Robert Koch Enstitüsü (RKI) enfeksiyonun yeniden tırmanışa geçmesinin ardından aile ve arkadaş gruplarının birlikte eğlencelerinin etkili olduğunu yaşlı insanlar arasında salgının artışına neden olduğunu açıkladı. Robert Koch Enstitüsü virüsün yayılma yüzdesinin bir hafta içinde 1.08'den 1.21 seviyesine çıktığını, Almanya'da 306 bin 086 kişinin enfekte olduğunu 267 bin 700 kişinin enfeksiyondan kurtulduğu ve 9 bin 562 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Dünya Tıp Birliği başkanı Frank Ulrich Montgomery, Almanya'nın sağlık sisteminin ülkede salgının yeniden tırmanışa geçmesinin üstesinden gelebileceğini belirterek, "Virüsün en azından 2021 sonuna kadar yoğun bir şekilde bize eşlik edeceği hesaplıyoruz" dedi.

 

449 KİŞİ YOĞUN BAKIMDA

Robert Koch Enstitüsü verilerine göre 31 Ağustos 6 Eylül tarihleri arasında yoğun bakımda tedavi gören kovid-19 hasta sayısı 449'a ulaştı. Bunlardan 219'u solonum cihazında.

Bir hafta önce yoğun bakım hasta sayısı 352, solonum cihazına bağlı hasta sayısı ise 195 olarak açıklanmıştı. Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, Alman sağlık sisteminin henüz bu sayıların altından kalkmakta zorlanmayacağı, ancak hız kesilmezse ileride sorunlar yaşanacağı uyarısında bulundu.

 

 

 

BERLİN KAPANIYOR

Bazı ilçelerinde vaka sayısı 100 bin nüfus başına 50 sınırını geçen Berlin gece yasağı getiriyor. Cumartesi gecesinden itibaren restoran, bar ve kafeler gece saat 23'ten sabah saat 6'ya kadar kapalı kalacak.

Uygulamadan eczane ve benzin istasyonları muaf. Ancak benzin istasyonları bu saatler arasında alkol satamayacak. Berlin ayrıca sosyal temasa da kısıtlama getirdi.

Açık havada 5 kişi veya iki hane bir araya gelebilecek. İçeride ise 10 kişiden fazla insanın bir araya gelmesi yasak.