Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Anastasiadis'den Tatar'a tebrik mesajı

Dünya , 19 Ekim 2020 Pazartesi, 14:10

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Ersin Tatar’ı tebrik etti.

Anastasiadis'den Tatar'a tebrik mesajı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda en yüksek oyu alan Ersin Tatar, ikinci turda Mustafa Akıncı ile yarıştı. Resmi olmayan sonuçlara göre Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) adayı Ersin Tatar oyların yüzde 51.74’ünü alarak seçimin galibi oldu. Seçim sonuçlarının ardından Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis'ten Tatar'a tebrik mesajı geldi. Anastasiadis mesajında, “Sayın Ersin Tatar’ı tebrik ederim ve en kısa zamanda birbirimizi tanıma amacıyla görüşmemizi bekliyorum” ifadelerini kullandı.Nikos Anastasiadis mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Gerek kendisini gerekse Kıbrıslı Türk yurttaşlarımı BM Genel Sekreteri’nin en kısa zamanda Kıbrıs sorununun BM kararları, Güvenlik Konseyi kararları ve üyesi olduğumuz ve olmaya devam edeceğimiz AB’nin ilke ve değerleri temelinde çözülmesi için yeni bir girişimde bulunulması ile ilgili ifade edilmiş niyetine hemen cevap verme konusunda hazır ve kararlı olduğumu temin etmek istiyorum. Sayın Tatar’ın da aynı iradeyi göstereceğini ümit etmek istiyorum."