Bursa
Parçalı Bulutlu
9.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Aralık ayında ikinci elde fiyatlarla birlikte satış da düştü

Ekonomi , 07 Ocak 2021 Perşembe, 14:47

Aralık ayında ikinci el fiyatlarında düşüş yaşansa da, hem kredi faizleri hem de koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle, bu gelişme satışa yansımadı.

Aralık ayında ikinci elde fiyatlarla birlikte satış da düştü

2020'nin ilk yarısından itibaren ikinci el araç piyasası rekor kırmış, fiyatlar yükselmişti. Ancak kasım ayında pandemi sebebiyle yeniden ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamaları, ekonomik belirsizlik, aşı çalışmaları ve kredi faiz oranlarındaki artış ikinci el araç satışlarında durgunluk yaşanmasına sebep oldu.

Kış aylarının da etkisi ile zamanını daha fazla evde geçirmeye başlayan tüketiciler, fiyatlarda düşüş yaşansa da hem artan faiz oranları hem de fiyatlardaki düşüşün devamı yönündeki beklentileri sebebiyle araç alma konusunda acele etmiyor.

Yayındaki ilanlarda önceki aylara göre yaklaşık yüzde 15'lik artış olması da, alıcıların fiyatların düşeceğine dair beklentisini destekler nitelikte.

ARALIK AYI RAKAMLARI

arabam.com, geçen aralık ayının ilan verilerini derleyerek, istatistikleri paylaştı. Aralık ayı boyunca en çok ilan verilen 5 kategori, 10 marka, 10 otomobil modeli ve yılı, 10 arazi/SUV/Pick-up modeli, yakıt türleri, vites türleri, motor hacimleri, km. değerleri gibi temel verilere göre arabam.com analizi şöyle:

EN ÇOK İLAN VERİLEN KATEGORİLER

arabam.com'daki ilanların yüzde 72'sini otomobiller oluşturuyor. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izliyor. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 2'lik dilimde yer alıyor.

Renault, Aralık ayında da yüzde 1'lik artış göstererek birinciliğini koruyor. En çok ilan verilen ilk 10 markanın oranları Kasım ayı ile birlikte stabil ilerlerken markanın yüzde 1'lik artışı dikkat çekiyor. Renault markasını sırasıyla Volkswagen, Fiat, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Mercedes-Benz ve BMW izliyor.

İlanlara model özelinde bakıldığında aralık ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Focus oldu. Bu üç modeli sırasıyla Megane, Passat ve Corolla takip ediyor.

arabam.com'da yayınlanan 2.el Arazi/SUV/Pick-up ilanlarının oransal olarak değerlendirmesine bakıldığında en yüksek ilan sayısı, yüzde 2'lik artış göstererek yine Nissan Qashqai'nin oldu. Onu sırasıyla Dacia Duster, Kia Sportage, Volkswagen Tiguan, Hyundai Tucson, Peugeot 3008 ve Chevrolet Captiva modelleri izliyor.

arabam.com'da Aralık ayında en fazla ilan verilen araç model yılı yüzde 8,4 oranı ile 2015 model oldu. Bunu sırasıyla 2016, 2017 ve 2012 model araçlar takip etti. Bu yıllar arasındaki ilan oranlarının ekim ayından itibaren artışın devamı, bizlere 2. el ve yaşı daha genç olan araçlara yönelimin devam ettiğini gösteriyor.

MOTOR HACMİNE GÖRE İLANLAR

Motor hacmi arttıkça Yakıt tüketimi ve MTV miktarları da arttığı için 1.6 altındaki motorların 2.el araç alımında ideal olduğu gözlemleniyor. Diğer aylarda olduğu gibi 1.2 - 1.4 arası ve 1.4-1.6 arası motor hacimlerine sahip araç ilanları liderliklerini korumaya devam ediyor.

Ancak 2001 cm3 ve üzeri motor hacmine sahip ilanların oranı Kasım ayına nazaran yüzde 4'lük artış gösteriyor.

İlanlar içinde en yüksek payı yüzde 27,3 oranıyla 50-100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Genel hatlarıyla bakıldığında ilan sayılarında düşüş yaşanıyor ancak 2020 yıl sonunda otomobil markalarının yaptığı indirim kampanyalarının etkileri görülüyor çünkü 150 bin TL-250 bin TL fiyat aralığındaki ilanların yüzdesel oranı, Aralık ayında artış göstermeye devam ediyor.

Şanzıman tipine göre ilanların dağılımında Aralık ayında da en büyük payın düz vitesli araçlarda olduğu görülüyor. Kasım ayında olduğu gibi düz vitesli ilan oranı yüzde 65. Otomotik vitesli araçların ilan oranı yüzde 16 olarak devam ederken, yarı otomatik vitesli araçların oranı yüzde 18.

Aralık ayında arabam.com ilanları yakıt tipine göre incelendiğinde, benzinli araçların ilan sayısında küçük de olsa Kasım ayındaki gibi artış söz konusu. Dizel motorlu araçlar ise birinciliği kaptırmıyor. Dizel araçları sırasıyla LPG ve benzinli araçlar izliyor.

KİLOMETRESİ YÜKSEK ARAÇLARA İLGİ YÜKSEK

İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar Aralık ayında da daha çok görülüyor. 2020 yılının sonuna doğru her ne kadar indirim kampanyaları yapılsa da daha uygun fiyatlı yüksek kilometreli araçlara talep devam ediyor.

Özetle; 2020 yılı aralık ayında en çok "otomobil" ilanı verildi ve ilanların dominant markası Renault, modeli ise Renault Clio, Opel Astra ve Ford Focus oldu.

Motor hacmi 1.2-1.4 ve 1.4-1.6 aralığında olan araçların satışa sunulma oranı yüksek. İkinci el ilan piyasasında 100.000 km üzerindeki araçlar daha çok görülüyor. Ayrıca en fazla ilan Kasım ayında olduğu gibi 50-100 bin TL aralığındaki araçlar için verilmiş.

Kaynak: Haber Global