Bursa
Çok Bulutlu
15.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Arçelik, Japon devini satın aldı

Ekonomi , 16 Aralık 2020 Çarşamba, 09:21

Arçelik, daha önce görüşme halinde olduğu Japon Hitachi'nin ev aletleri biriminin yüzde 60'ı için anlaşmaya varıldığını duyurdu. KAP'a yapılan açıklamada Hitachi hisselerin yüzde 60'ı için işlem bedeli net nakit/borç hariç ve tüm azınlık hakları dahil 300 milyon ABD doları ödeneceği kaydedildi.

Arçelik, Japon devini satın aldı

Arçelik, Japon Hitachi GLS'nin yüzde 60'ını 300 milyon dolar karşılığında satın aldığını duyurdu. Satın almanın 1 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanması bekleniyor.

KAP bildiriminde, anlaşmanın Hitachi GLS'nin Tayland ve Çin'de üretim tesisleri bulunan iki iştirakini ve bölgedeki 10 satış şirketini (Tayland, Çin, Hong Kong, Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya, Orta Doğu, Vietnam ve Myanmar) içerdiği açıklandı.

Söz konusu şirketlerde ağırlıklı olarak elektrikli ev aletleri ve beyaz eşya satışı yapıldığı vurgulanan açıklamada, "Marka Lisans Sözleşmesine göre, Şirket, "Hitachi" markasını Japonya hariç dünya çapında kullanma hakkı için Hitachi GLS'ye lisans ödemesi yapacak olup; en az 15 yıl boyunca geçerli olmak üzere, 10'ar yıllık dönemlerde yapılacak müzakerelerde tarafların koşullarda anlaşmasına bağlı olarak 40 yıla kadar marka kullanma hakkına sahip olabilecektir" ifadesi de yer aldı.

Arçelik'in açıklamasında, mart ayında biten mali yılda 3 bin 800 personele sahip Hitachi GLS'nin 1 milyar dolar ciro yaptığı ve 70 milyon dolar FAVÖK elde ettiği kaydedildi.