Bursa
Çok Bulutlu
23.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Artık çok 'hava'lıyız

Gündem , 15 Aralık 2020 Salı, 21:15

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: "Bugün Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtaracak gelişmiş hava savunma sistemlerini geliştiriyoruz"

Artık çok 'hava'lıyız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Yurt içinde gerçekleştirdiğimiz başarılı terör operasyonları ile Barış Pınarı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı gibi sınır ötesi operasyonlarımızda, insansız hava araçlarımız başta olmak üzere milli savunma ürünlerimiz, kahraman ordumuzun gücüne güç katmıştır. Bugün tüm dünyanın gıpta ile takip edeceği ve Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtaracak gelişmiş hava savunma sistemlerini de geliştirebiliyoruz" dedi.

REJİM SIKINTISI YOK

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'in Yüce Meclis ve halk isteği ve iradesiyle kabul edildiğini söyleyen Oktay, "Herhangi bir kimsenin değil, meclisimizin ve milletimizin irade ve kararına dayanmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kuvvetler ayrılığına dayanan bir sistemdir ve demokratiktir. Denge ve denetim yok deniliyor. Yürütme olarak günlerdir yüce Meclisimiz önünde harcanan ve harcanacak her kuruşu kurala bağlıyor, açıklamasını yapıyor, hesabını veriyoruz. Bu bir denge denetim mekanizması değil midir? Bu konuda sistem değişikliği öncesine göre farklı olan nedir? Yürütmenin de yasamanın da iradesi bağımsız mahkemelerce denetlenmemekte midir? Yürütmenin kararları idare mahkemeleri ya da Danıştay tarafından iptal edilmemekte midir? Görevini istismar eden kamu görevlileri adli yargıda yargılanmaktadır. Kanunlar anayasaya aykırı bulunduğunda anayasa mahkemesi tarafından iptal edilmektedir. bu konuda hiç mi resmî gazete okumuyorsunuz? Daha bu sabah bir kanun yine Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Bunun yanında, anayasamız gerektiğinde yüce meclisimize yürütmeyi fesih yetkisi de tanımaktadır. Ülkemizde bir rejim sorunu söz konusu değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi rejimle değil, yürütme görevini yerine getirecek organlarla ilgilidir. Kuruluşundan bu yana rejimimiz demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine dayanmaktadır. Rejim sorunu olsa olsa muhalefetin milletimizden gizli, kapalı kapılar arkasında hazırladığı karanlık anayasa taslaklarında gündeme gelebilir" dedi.

HAMDOLSUN MİLLİ GÜVENLİĞİMİZİ

MİLLİ TEÇHİZATLARLA SAĞLIYORUZ

Türkiye Varlık Fonu'nun borçluluğuna ilişkin olarak Kılıçdaroğlu'nun '2017'de 26 milyar liraydı, 2019'da Türkiye Varlık Fonu kısa vadeli borçları 26 milyar liradan 951 milyar liraya çıktı' dediğini hatırlatan Oktay, "Türkiye Varlık Fonu'nun 2017 yılındaki finansal tablolarına henüz tüm şirketler değil sadece 2 şirket konsolide edilmişti. 2018 yılında ise fon bünyesindeki diğer şirketler de TVF finansal tablolarında konsolide olarak yer almaya başladı. 2017 yılında 2 şirket varken 2018'de 13 şirketin eklenmesiyle doğal olarak fark oluşacaktır. Bağımsız denetçi bunu raporunda açıkca yazmıştır. Ayrıca OECD standartlarında, borçlanmanın varlıklara oranının yüzde 20 seviyelerinde olması kabul görürken, Türkiye Varlık Fonu'nun borçluluk oranı sadece yüzde 3'tür" diye konuştu.

.