Bursa
Parçalı Bulutlu
26.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Aşı bana var, size yok!

Sağlık , 12 Eylül 2020 Cumartesi, 11:52

Aşı bana var, size yok!
1970’li yılları yaşayanlar bilir. Benzinciden benzin veya mazot, tüpçüden gaz, bakkaldan çiçek yağı, margarin, uçlu sigara alabilmek için nasıl yüksek yerlerden torpil gerekiyorsa, bugün de bir doz zatürre aşısı bulmak için eczanelerle kanka olmak gerekiyor.

Ben 65+lı olarak kendimi PANDEMİ döneminin sokağa çıkma yasaklı bahtsız bedevisi olarak düşünürken, zatürre aşısı konusunda başıma talih kuşu konuverdi.

Sağlık ocağına raporlu ilaçlarımı yazdırmak için gittiğimde utana sıkıla ve hatta umutsuzca zatürre aşısı durumları ne olacak?

Hem bizi riskli grup diye etiketleyip sırtımıza bir çuval yasak yüklüyorlar, hem de ortada zatürre aşısı yok deniyor.

Bu iş nasıl olacak diye sordum.

Doktor yüzüme baktı ve ardından bir pusulaya not yazıp enjeksiyon odasına gidin vursunlar dedi.

Enjeksiyon odasındaki hemşire görüntülü telefon molasında olmasaydı işim sadece bir dakikada bitecekti ama hasret giderme süresi uzadığından sekiz dakika sonra zatürre hastalığına karşı savaşmak üzere zırhımı kuşandım.

Aşılı kolumu alkollü pamuk ile ovalarken doktor yüzüme baktığında beni birisine mi benzetti de aşıyı şıppadanak yaptırdı diye düşünürken yan taraftan aşı yokmuş dediler diye bir laf duydum.

Merak damarım kabardı ve sordum.

Bana var da ona niye yok?

Meğerse doktor yüzüme değil nüfus kayıt bilgilerime bakıp 65+lı olduğumu görünce bana aşı yazmış.

Elimizde aşı var ama tedbirli davranıyoruz ve risk grubunda oldukları için önce 65+lıları aşılayıp gönderiyoruz diye açıklama yaptılar.

Şu anda sağlık ocaklarında zatürre aşısı 65+lılar için var ama 65-liler için  yok , benim de aşı maşı için torpilim falan yokmuş.