Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Aşı yaptırmayan vatan hainidir' diyen profesöre Bursa'dan suç duyurusu

Bursa , 08 Ocak 2021 Cuma, 14:41

Ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in korona virüs aşısıyla ilgili "aşı yaptırmayan vatan hainidir" ifadelerinin ardından Bursa'da üç avukat ve bir mikrobiyolog suç duyurusunda bulundu.

Aşı yaptırmayan vatan hainidir' diyen profesöre Bursa'dan suç duyurusu

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez'in bir televizyon programında "ocak ayı içinde herkese aşı yapılması muhtemel, ben aşı yaptırmam diyenler birer vatan hainidir. Onlara kız bile vermeyeceğiz. Resmi dairelere giremeyecekler" ifadeleri üzerine Bursalı üç avukat ve Mikrobiyolog Sebile Türksoy Göktürk Bursa Adliyesinde suç duyurusunda bulundu.

"Bingür Sönmez'in açıklamasından sonra insanlar birbirlerine düşman olmaya başladı"

Adliye çıkışında açıklama yapan Avukat Cüneyt Bülent Şeker, "Prof. Dr. Bingür Sönmez hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmak üzere geldik. Burada amacımız insanları incitmek ya da aşı karşıtı bir tavır ortaya koymak değil. Aşıya, ilaca karşı değiliz. Ancak şu an gündemde olan Çin ilacına güvenmiyoruz. Bu konuda şüphelerimiz var. Bununla beraber Bingür Sönmez'in yaptığı açıklama bizi son derece kırmış ve incitmiştir. Söylediği sözlerin doğru olmadığını düşünüyoruz. Aşıyı mutlak çözüm olarak lanse ediyor. Bir kişi dahi vurulmasa bile tekrar hastalığın tekrar yayılacağını söylüyor. Fakat böyle değil. Aşı bir insanın vücudunda antikor üretmesi vesilesiyle bağışıklık kazanmasını hedefleyen bir şey. Fakat birçok insan korona virüs olduğu halde vücudu antikor üretmiyor ve tekrar virüse yakalanabiliyor. Bu insanlarında olmama süresi 3 ile 6 ay arasında değişiyor.

Böyle bir durum söz konusuyken ve bize sunulan aşıda kısıtlı bir süre bizleri koruyabileceği söyleniyor ve maske, mesafe, temizlik tedbirleri devam edecek deniliyor. Aşı olmaması gereken insanlarda var. 18 yaş altı, hamileler, kronik rahatsızlığı olanlar ve çok yaşlı insanlar. Ayrıca yaşlı insanlar için bir aşı üretilmediği söyleniyor. Böyle bir durum söz konusuyken neden aşı olmak istemeyen insanlara şüpheyle bakılıyor ve bunlar vatan haini gibi görünüyor, kız dahi verilmeyeceği söyleniyor. Asıl problem aşı vurulmak istemeyen insanlara uyguladıkları baskı. Devlet dairesine girememesi, seyahat edememesi, temel anayasal özgürlüğe aykırı bir hareket. Bu beyefendinin de yaptığı iş hiç hoş değil. İnsan haklarına aykırı olduğunu düşünüyoruz. Bunu bir şaka olarak ya da kazaen söylemediğini anlıyoruz. Çok ciddi bir şekilde defalarca tekrarlayarak ve üzerine basarak söyledi. Aşı vurulmak istemeyen, aşı vurulmayanlar vatan hainidir dedi. Bu durum öyle bir endişeye sebebiyet verdi ki bazı insanlar aşı vurulmayanlara düşman olmaya başladı" dedi.

"Gençliğimizi kobay olarak kullanmasınlar"

Avukat Cüneyt Bülent Şeker ile birlikte aynı suç duyurusunda bulunmak üzere adliyeye gelen ve uzun yıllar araştırmacılık yapan Mikrobiyolog Sebile Türksoy Göktürk ise açıklamasında, "Yurtdışında araştırmacı mikrobiyolog olarak 7 senenin üzerinde görev yaptım. Özellikle vatan hainliği konusunda Prof. Dr. Bingür Sönmez ile hemfikir değilim. Ben vatan haini değilim ve olamam.

Çin aşısına hayır diyorum. O kadar kısa bir dönemde faz çalışmaları tamamlanmamış bir aşı için kobay olarak Türk halkının kullanılmasına karşıyım. Devletim ve hükümetim bu konuyla ilgili elbette düşünceleri vardır ve çıkış yolu bulacaktır. Bu aşı Türkiye'de üretilirse çok daha iyi olur. Çin aşısına karşıyım, Türk aşısına, yerli aşıya varım karşı değilim. Plazma için özellikle 0 Rh negatif ve pozitif gruplar tercih edilmeli. Bence bu gruplardan alınacak plazmalar ülke nüfusuna yeter. Endişem şu. Gençliğimizi kobay olarak kullanmasınlar. Ben vatandaşım için varım. Çıkar için değil. Hükümetime sonuna kadar güveniyorum ama yerli aşı istiyorum" ifadelerine yer verdi.