Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

'Asırların hayali'nde geri sayım

Gündem , 05 Şubat 2021 Cuma, 17:28

Bakan Karaismailoğlu, yurdun her köşesini dünya ölçeğinde eserlerle donatmak için canla başla çalıştıklarını söyledi ve bunlardan birinin de Çanakkale 18 Mart Köprüsü olduğunu dile getirdi.

'Asırların hayali'nde geri sayım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında incelemelerde bulundu. Çalışmaların son durumuyla ilgili brifing alan Bakan Karaismailoğlu, "1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale Boğazı üzerinde adeta dünyaya karşı dimdik dururken, şanlı tarihimizden pek çok simgeyi de üzerinde birer nişan gibi gururla taşıyacak. Köprümüzün 318 metrelik çelik kuleleri Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı 18 Mart 1915'i işaret ederken, iki çelik kule arasındaki 2023 metrelik orta açıklık Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünü sembolize edecektir" dedi. Bakan Karaismailoğlu, yurdun her köşesini dünya ölçeğinde eserlerle donatmak için canla başla çalıştıklarını söyledi.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün, artık, dünya ile ulaşımın her modunda bağlanan ve bölgesinde bir lojistik süper güç haline gelen Türkiye'ye kazandırdıkları en büyük projelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Karaismailoğlu, eşsiz mimarisi ile bir gerdanlık gibi boğazın üzerinde uzanan köprünün, bugüne dek yapılan dünya ulaştırma ve altyapı projeleri içinde çok önemli üstünlüklere sahip olduğunu belirtti. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacağının altını çizen Karaismailoğlu, "Diğer yandan dünyada ikiz tabliye olarak tasarlanan nadir asma köprülerden biri olma özelliğine sahip. Tamamlandığında, dünyada 2 bin metre orta açıklığın üzerinde dizayn ve inşa edilen ilk köprü olarak tarihe geçecek. Çanakkale Boğazı üzerinde adeta dünyaya karşı dimdik dururken, şanlı tarihimizden pek çok simgeyi de üzerinde birer nişan gibi gururla taşıyacak. Köprümüzün 318 metrelik çelik kuleleri Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı 18 Mart 1915'i işaret ederken, iki çelik kule arasındaki 2023 metrelik orta açıklık Cumhuriyetimizin 100'üncü kuruluş yıl dönümünü sembolize edecektir. 318 metrelik kule yüksekliği ve 16 metrelik mimari amaçlı top mermisi figürüyle birlikte düşünüldüğünde, deniz seviyesinden 334 metre yüksekliğe erişecek ve dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü olacaktır" dedi.

ŞANINA YAKIŞIR

1915 Çanakkale Köprüsü'nün mühendislik altyapısının da şanına yakışır şekilde hayata geçirildiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, "Köprüde 162 bin kilometre uzunluğunda, yani dünyanın etrafında dört defa dönecek kadar çelik tel kullanılmaktadır. Bölgedeki yüksek rüzgâr hızları dikkate alınarak tasarlanan köprümüz; gerek işletme döneminde gerekse de inşaat sırasında oluşacak en elverişsiz rüzgâr etkilerine karşı test edilmiş ve bu testlerden başarıyla çıkmıştır. Gerçekleşebilecek büyük depremlere karşı köprümüzün kule temelleri çelik kazıklarla güçlendirilmiş ve zemin üzerinde konumlandırılmış batırma keson tipi temel seçilmiştir. Avrupa ve Asya Ankraj bloklarında imalatlar yüzde 99 oranında gerçekleşti. Askı halatı ve tabliye imalatları ilgili fabrikalarda devam etmekte. Ana kablo imalatları bitti, 304 adet tel demetinden oluşan ana kablonun 236 adedi, şantiye depo sahasına intikal ettirildi. Fabrikada tabliye imalatları kapsamında, panel imalatları tamamlanarak, blok İmalatlarında ise yüzde 63 fiziki gerçekleşme sağlandı. 1915 Çanakkale Köprüsü Kedi Yolu servis platformu montaj çalışmaları kapsamında, Kedi yolu döşeme ve yan korkuluklarının montaj çalışmaları da sonlandı.

İtme-sürme yöntemi ile yapım çalışmaları devam eden 680 metre uzunluğundaki Asya yaklaşım viyadüğünün yüzde 96'sı fiziki gerçekleşmeye ulaşıldı. Otoyol çalışmaları kapsamında proje başlangıcı olan Malkara Kavşağı ile Umurbey (Çanakkale Kavşağı) arasındaki 83,4 kilometrelik kesimde toprak işleri, Sanat Yapıları ve Üst Yapı çalışmaları devam ediyor. Bildiğiniz üzere 16 Mayıs 2020 Cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrif ettikleri bir tören ile 318 metre yüksekliğindeki köprülerimizin son bloğunu yerleştirmiştik. Geçtiğimiz ocak ayı içerisinde de köprümüzün ana halatlarının çekilmesi sırasında çalışma platformu olarak kullanılacak olan 4 bin 330 metre uzunluğundaki kedi yolunu tamamladık. Kedi yolu diye tabir edilen ana halatların çekilmesinde faydalanılacak bu çalışma platformu, köprü yapımlarındaki en önemli eşik noktalarından biridir. Bugüne kadar görevli şirket tarafından 1,985 milyar euroluk iş yapılmış, kamulaştırma çalışmalarına ise 533 milyon TL harcama yapılarak hayata geçirilen bu dev eser inşallah çok yakında halkımızın hizmetinde olacak. Asırların hayali için geri sayımdayız, diyebiliriz. Artık ana kablo montajına başlıyoruz. Köprümüzün, 18 Mart 2022'de hizmete girmesi için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz" diye konuştu.