Bursa
Parçalı Bulutlu
18.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Askıya ne koyimmm?

Gündem , 21 Ekim 2020 Çarşamba, 19:00

Askıya ne koyimmm?
Bir insana iyilik yapmak, sofrasına bir somun ekmek, bir lokma katık koymak ne zamandan beri askıya çıktı da kutsanır oldu?

Bizim kuşağın bildiği şey ibadetin sade ve hayır işlerinin gizli yapılmasının faziletleri idi.

Birden markalaştık ve ibadeti kılıktan kılığa sokarak aslından koparmakla kalmadık, cincilerin, kerameti kendinden menkul kurnazların eline bıraktık.

İşler öyle bir noktaya geldi ki: bütün anormaller normal görülür oldu.

Medyada ailece badelenmek için sıraya girenlerin haberleriyle dolu ama kimse şaşırmıyor.

Erkek doktora tansiyon ölçmek için elini kolunu vermeyen kadın, kurnaz bir sapığa şifa(!) için çıplak kalçasına, göbeğine destan yazdırıyor yine şaşırmıyoruz.

Bize hayır işlerken, yardım ederken sağ elinin verdiğini sol el görmeyecek diye öğrettiler ama günümüzde hayır işleri açık artırma gibi aleni yapılarak reklam edilmeye başladı.

Bir askıya iki somun ekmek asmak asla bizim kadim kültürümüzün bir parçası değildir.

Askıya pide koymak ramazan aylarının yeni modası olarak kendini gösterdikten sonra fırınlarda ekmeğe dönüşmüştür.Belki hayır kurumlarının, ya da insanların yardımlaşma biçimi olabilir ama asla bir siyasi partinin ya da liderinin sosyal destek modeli olmamalıdır.

Siyasi partilerin varoluş nedenleri toplumu askıda ekmeğe muhtaç etmeyen ekonomik modeller geliştirerek sosyal refahı üretim gücü ve emeğin hak ettiği değer ile sağlamaktır.

Askıda ekmekle başlayan uygulamalar toplumda yokluk hissi uyandırdığı gibi, duygusal olarak sınıflar farklar yaratır ki; bu zamanla sosyal barışı sıkıntıya sokar.

Askıya ekmek yerine akıl, fikir, eğitim, iş, üretim, katma değer koyarsak ekmek kendiliğinden gelir.