Bursa
Çok Bulutlu
14.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Avrupa covid gölgesinde

Gündem , 30 Aralık 2020 Çarşamba, 22:59

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını dünya genelinde etkisini sürdürürken, salgını kontrol altında tutma çabası Avrupa ülkelerini yılbaşında yeni önlemler almaya itti.

Avrupa covid gölgesinde

İtalya, yılbaşı öncesinde kutlamalar sırasında kalabalıklar oluşmaması için tam kapanma uygulayacak. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte'nin 19 Aralık'ta açıkladığı Noel Bayramı ve yılbaşı tatili döneminde geçerli olacak Covid-19 kısıtlamalara göre İtalya'da bugün yerel saatle 22.00'de sokağa çıkma yasağı uygulaması başlayacak, yasak 4 Ocak 05.00'e kadar geçerli olacak

TOPLU KUTLAMA YASAK

İtalya'da yılbaşı günü restoranlar 22.00'ye kadar açık kalabilecek, ancak sadece paket servisi yapabilecek. Yılbaşını otelde kutlamak isteyenler ise yılbaşı yemeğini odalarında yemek zorunda kalacak. Otel restoranları 05.00'e kadar ancak oda servisi şeklinde hizmet verebilecek. Otel restoranları müşterilerini ağırlayamayacak. Covid-19 kısıtlamalarını ihlal edenler 400 ila bin Euro arasında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kalacak.

FRANSA'DA 6 KİŞİ SINIRI

Fransa'da da Covid-19 salgını nedeniyle yılbaşı kutlamaları kısıtlandı. Kısıtlamanın amacı ise "vaka sayısındaki artışı önlemek" şeklinde açıklandı. Fransızların uygun şekilde doldurulmuş bir izin belgesi olmadan yerel saatle 20.00'den 06.00'ya kadar sokağa çıkma yasağı sırasında dışarı çıkmalarına izin verilmeyeceği duyuruldu. Halka açık alanlarda kutlamak yapmak yasak iken, evde yapılan özel kutlamalar 6 kişiyle sınırlandırıldı. Fransa Başbakanı Jean Castex, sokağa çıkma yasağının "sıkı bir şekilde kontrol edileceğini" ifade ederken, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ise yılbaşı gecesi en az 100 bin polis ve jandarmanın seferber edileceğini açıkladı.

ALMANYA'DA SIKIYA ALDI

Yılbaşı akşamı Almanya'da ise 13 Aralık'ta federal hükümetin ve eyaletlerin birlikte aldığı kararlar uygulanacak. Alınan kararlar kapsamında kafeler, restoranlar, barlar, diskolar, eğlence kulüpleri kapalı kalmaya devam edecek. Yılbaşı eğlencelerinin evlere taşınması beklenirken, evlerde de iki farklı haneden en fazla 5 kişi bir araya gelebilecek. 14 yaşından küçükler kuraldan muaf olacak.

TOPLANMA VE ALKOL YASAĞI

Almanya'da yıl başında sokaklarda toplanma yasağı uygulanacak. Özellikle havai fişek atmak ve kutlama yapmak için vatandaşların sokaklarda bir araya gelmesi istenmiyor. Baden-Württemberg ve Bavyera gibi bazı eyaletlerde, yerel saatle 20.00'den sonra sokağa çıkma yasağı, yılbaşı akşamında da uygulanacak. 31 Aralık'ta 14.00'ten sonra alkollü içeceklerin satışı veya evlere servisi yasak olacak. Söz konusu yasak, 1 Ocak saat 06.00'ya kadar geçerli olacak. Yine açıkta ve kamusal alanlarda alkol tüketimine yılbaşında da müsaade edilmeyecek.