Bursa
Çok Bulutlu
10.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Avrupa'da aşılama resmen başladı

Dünya , 27 Aralık 2020 Pazar, 15:56

Avrupa Birliği, koronavirüs aşı kampanyasına bugün resmen başladı. 2021 yılının sonuna kadar kıtadaki yetişkin nüfusun tamamının aşılanması hedefleniyor. İlk aşılar bakımevinde kalan yaşlılara yapıldı.

Avrupa'da aşılama resmen başladı

Avrupa Birliği, 446 milyon kişiyi koronavirüsten (Covid-19) korumak için koordineli bir aşı kampanyası başlattı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Pfizer-BioNTech aşısının 27 üye ülkenin tamamına dağıtıldığını söyledi. Bu süreçte, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) da Pfizer-BioNTech aşısını onayladı.

Almanya, Macaristan ve Slovakya, bir gün daha beklemek istemediklerini söyleyerek aşıları Cumartesi günü aldıktan kısa bir süre sonra uygulamaya başladı. Böylece AB de, aşılama kampanyalarına başlayan Çin, Rusya, İngiltere, Kanada, ABD, İsviçre, Sırbistan, Singapur ve Suudi Arabistan'a katıldı.

ALMANYA'DA İLK AŞI 101 YAŞINDAKİ KADINA YAPILDI

Magdeburg kenti yakınlarındaki Halberstadt beldesinde bir yaşlı bakım merkezinde kalan 101 yaşındaki Edith Kwoizalla, Almanya'da Covid-19 aşısı yaptıran ilk kişi oldu. Alman medyasında yer alan haberlerde, yaşlı bakım merkezinde 50 kişiye, Biontech ile Pfizer şirketinin ürettiği aşıdan yapıldığı, bunlardan 10'nun çalışanlar olduğu ifade edildi. Resmi toplu aşılamanın pazar sabahı başladığı Almanya'da 80 yaşın üzerindeki kişiler ile risk altında bulunan hemşire ve hastane personeli aşı önceliğine sahip.

Macaristan'da ise başkent Budapeşte'deki bir hastanenin çalışanları aşılanırken, Slovakya'da ise aşıyı ilk yaptıran 60 yaşındaki salgın hastalıklar uzmanı Vladimir Krcmery oldu.

İSPANYA'DA AŞILAMA BUGÜN BAŞLADI

İspanya'da da ilk koronavirüs aşısı yapıldı. İspanya'da ilk koronavirüs aşısı canlı yayında bakımevinde yaşayan 96 yaşındaki Araceli Rosario Hidalgo Sanchez'e yapıldı. Guadalajara'daki Los Olmos bakımevinde yaşayan Sanchez, aşının yapılmasının ardından gülümseyerek, hiçbir şey hissetmediğini ifade etti. Bakımevinde çalışan hemşire Monica Tapias da aşıyı yaptıran ikinci kişi oldu.

Şu ana kadar toplam 1 milyon 869 bin 610 vakanın tespit edildiği İspanya'da 49 bin 824 kişi korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

'SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI' ETKİSİZ OLMUŞTU

İsveç'te Covid-19'a karşı ilk aşı huzurevinde yaşayan 91 yaşındaki bir kişiye yapıldıİsveç hükümetinin Covid-19 stratejisini inceleyen Korona Komisyonunun yayımladığı raporda, Kovid-19'la mücadelede hafif önlemler alınan ülkede "sürü bağışıklığı" stratejisinin başarısız olduğu bildirilmişti.

Salgında özellikle yaşlıların korunamadığına dikkat çekilen raporda, "Huzurevlerinde çalışanların büyük bölümü virüs kriziyle mücadelede yalnız bırakıldı. Huzurevlerinde geç önlemler alındı, yaşlılar korunamadı." ifadeleri kullanılmıştı.

FRANSA'DA İLK AŞI YAPILDI

Ülkeye dün 19 bin 500 doz Pfizer-BioNTech aşısının ulaşmasının ardından Paris yakınlarındaki Sevran semtinde bulunan Rene-Muret Hastanesi'nde 78 yaşındaki bir kadına ve 65 yaşındaki doktora ilk Kovid-19 aşısı yapıldı.

Halk Sağlık Müdürlüğünün açıkladığı rakamlara göre, 10 milyon nüfuslu ülkede Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 279'a çıktı. Ülkede vaka sayısı da 396 bin 48'e yükseldi.

HOLLANDA 8 OCAK'A KADAR BAŞLAMAYACAK

Birliğin büyük ülkelerinde aşılamalar başlarken Hollanda aşılama için 8 Ocak'a kadar başlamaya karar verdi. Ülkeye Biontech-Pfizer aşısından haftasonunda 10 bin doz temin edildi. Belçika ve Lüksemburg'da a aşılamaların 28 Aralık'ta başlaması öngörülüyor.

Kaynak: Haber Global