Bursa
Çok Bulutlu
11.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Avrupa yeniden tehlikede! Rekor 45bin

Dünya , 21 Eylül 2020 Pazartesi, 13:43

Avrupa yeniden tehlikede! Rekor 45bin
Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre, bu hafta Avrupa Birliği ve İngiltere’de günlük vaka sayıları 14 günlük bildirim sürecinde 45 bini aşarak yeni bir rekor kırdı. Vaka sayının arttığı yerlerde yeni kısıtlamalar için hazırlık yapılırken, politikacılar hastanelerin gelecek aylarda karşılaşabileceği yoğunluk ve yeni ulusal karantinalar hakkında uyardı.Bununla birlikte ECDC'nin verilerine göre,  Avrupa'da corona virüsten  ölüm oranı 72 gündür sabit kalsa da, Bulgaristan, Hırvatistan, Malta, Romanya ve İspanya'daki ölüm oranlarında artış görülüyor.

Uzmanlara göre Avrupa’da vaka ve ölüm artışının yükselmesiyle turizm, okulların açılması, insanların işe dönmesi gibi birçok durum arasında bağlantı var.

Kıtada vaka sayısındaki dalgalanma, yaz tatili sezonuyla  başladı. Dünya Sağlık Örgütü artışın kısmen önlemlerin gevşemesine ve insanların tedbirleri elden bırakmasına bağlı olabileceğini öne sürdü ve kanıtlar, gençlerin Avrupa'da ikinci dalgaya neden olduğunu gösteriyor.Avusturya'da başkent Viyana'da pandeminin başlancından bu yana en büyük artış görüldü. Başbakan Sebastian Kurz geçen pazar günü, tüm yeni enfeksiyonların yarısından fazlasına sahip olan Viyana'da durumun "özellikle dramatik" olduğunu söyledi.

İTALYA: YENİ VAKALARIN YÜZDE 50'Sİ YAZ TATİLİNDE ORTAYA ÇIKTI

İtalya'daki yetkililer ise Ağustos ayı sonlarında yaptıkları açıklamalarda  yeni enfeksiyonların yaklaşık yüzde 50'sinin yaz tatillinde meydana geldiğini, ülke çapında ve yurtdışında gezen özellikle de sosyal mesafe ve maske takma kurallarına karşı temkinli olmayan genç yetişkinlerin bu duruma neden olduğunu açıkladı.