Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Ayasofya’nın camiye dönüşmesi milletin en doğal hakkıdır

Siyaset , 17 Temmuz 2020 Cuma, 14:43

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma namazını Üsküdar'da bulunan Hz. Ali Cami'nde kıldı. Erdoğan'a Cuma namazında İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak eşlik etti.

Ayasofya’nın camiye dönüşmesi milletin en doğal hakkıdır
Ayasofya Camii'nin açılmasıyla ilgili soruya Erdoğan,  "Diyanet gerekli davetleri yapacak. 1000 ila 1500 civarında ancak bir cemaat orada oluşabilecek. Önündeki açık alanda da Müslümanlar orada da o gün ibadetlerini yapabilecekler" dedi.

"GENÇLİK YILLARIMIZIN HAYALİNİ DE GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜĞÜMÜZ İÇİN AYRICA MUTLUYUZ"

"Yurt dışından gelen tepkilerin hiçbiri bizi bağlamaz" Erdoğan, "Olumlu tepkiler de var, olumsuz tepkiler de var. Bunlardan bir kısmı zaten şahsımla görüştüler. Ben de kendilerine gerekli cevapları verdim" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buradan müzeden aslına Ayasofya'nın tekrar camiye dönüşmesi bu milletin en doğal en tabii hakkıdır. Ve bu gerçekleşmiştir. Ve bunun gerçekleşmesi sadece Türkiye için değil Müslüman dünyası için önem arz eden bir konuydu" ifadesini kullandı.

KIDEM TAZMİNATI 
Erdoğan, kıdem tazminatındaki son durumla ilgili olarak ise "Kıdem tazminatı hususunda adil bir konuma bu işi getirmeden bu şekliyle bu adımı atmak adil değil, doğru değil" dedi.

LİBYA'DAKİ GELİŞMELER

Erdoğan, Libya'daki son duruma ilişkin ise, "Biz şu ana kadar Libya'da hangi sorumluluğu aldıysak bundan sonra da bu sorumluluğumuzu aynen devam ettireceğiz. Ve Libyalı kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız. Bizim Libya ile olan ilişkimiz 500 yılı aşkın bir süreyi kapsayan bir ilişkidir. Bu dönemde de askeri eğitim işbirliği anlaşmamızı Libya ile yaptık. Ve yeni bir anlaşmayı da BM'yi de devreye sokmak suretiyle yapmak üzereyiz. Bu konuda Libya da çalışmalarını yürütüyor. Ama Mısır'ın burada attığı adımlar, özellikle darbeci Hafter'in burada yer alması bir defa illegal bir sürecin içinde olduğunu gösteriyor. Hele hele Abu Dabi'nin bu darbeciye çok ciddi silahlar aktarması bunların hangi konumda olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Erdoğan ardından çalışmalarını sürdürmek üzere Üsküdar'daki Cumhurbaşkanlığı Vahdettin Köşkü'ne geçti.