Bursa
Parçalı Bulutlu
10.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Ayıplar…

Yaşam , 23 Ekim 2020 Cuma, 14:40

Bu ülke, baklava çalan çocukların hapse atıldığı günleri de gördü, askıda ekmek kampanyası açarak yoksullara yardım eden iktidar ortağını da… Daha neler gördü, görüyor da… Eminim görmeye de devam edecek.

Ayıplar…
Hatırlayacaksınız, 1997’de Gaziantep’te yaşayan dört çocuk, bir dükkâna girerek baklava çalınca, memleketin en ünlü baklavacısı da ününe bakmadan dava açmış, çocukların her biri altışar yıl hapis cezası almıştı. Bankaların hortumlandığı, yolsuzlukların ayyuka çıktığı o dönemde baklava çalan çocuklara “adalet(!)” uygulanmıştı. O dönemin iktidarı ANAP ve DSP idi. Bu ayıp, ta ki çocuklar 19 ay hapis yattıktan sonra Rahşan Ecevit’in el koymasıyla son bulmuştu. Yani çocuklar, Rahşan Affıyla özgürlüklerine kavuşmuştu.

Şimdi “askıda” salgını başladı ya halkla ilişkiler uzmanı uygun gördüyse, “sosyal sorumluluk projesi” kapsamında belki o ünlü baklavacı da “askıda baklava” uygulaması yapıyordur.

Vatandaşın ekmek alamaz hale gelmesinden utanç duyması gereken iktidar bile bu “askı” modasına uydu. En kutsal nimet olan ekmeği, toplumsal dayanışmayla incitmeden yoksula vermek gibi ulvî bir amacı var hesapta.

Fırıncıların yaptığı yüzde 15 zammı insani ve vicdani bulmamak, sonra da onları protesto etmek için askıda ekmek projesi yapmak iktidarın ortağına yakışır mı? Bir yandan iktidarın tüm işlerini cansiperane savunacaksınız, ekonominin gidişatını eleştirenleri vatan hainliği ile suçlayacaksınız, sonra da basının önünde “askıda ekmek” kampanyası başlatacaksınız.

İktidara her türlü şeyi yaptırma gücü olan MHP lideri Devlet Bahçeli, halkın yoksulluğunu kabullenmiş, muhalefet partisi gibi kampanya başlatıyor. Demek ki halk bedava ekmeğe muhtaç!

Bunu muhalefet partileri yapsa yakışır da, iktidarda olanlar yaparsa yoksulluğun tescilinden başka bir şey çıkmıyor ortaya.

Osmanlı döneminde de varmış askıda ekmek uygulaması… Demek ki halk, o zaman da ekmeğe muhtaçmış. Zenginlik, ihtişamlı yaşam o zaman da belli kesimler için geçerliymiş.

Bu sabah BESAŞ büfesine gidip iki ekmek alayım dedim, parayı uzattım kadın almadı. Meğer hali vakti yerinde olan vatandaşlar, BESAŞ büfesine 50-100-200 lira gibi paralar bırakıyormuş, sonra da para bitene kadar ekmekleri bedava veriyorlarmış. Hayır duası almak için… Hani bir yıl öncesine kadar lokma pişirip dağıtıyorlardı ya, artık ekmek veriyorlar.

Ben paramı verdim, şükür ki iki ekmeğin parasını ödeyebilecek durumdayım, bu hayırdan bir başkası yararlansın istedim.

Görükle Göçmen Konutları ile Görkent arasında bulunan BESAŞ büfelerinin hepsinde var bu uygulama…

Suistimal eden olmasın diye de iki taneden fazla da vermiyorlarmış. Açgözlülüğe geçit yok…

Hayır işlemek güzel, halkın dayanışması şahane… Ama bunu iktidar yaptığı zaman pek yakışmıyor. Hayırla ayakta duran vatandaşın varsa, o ülkede sorun var demektir.

Yoksulluk, sosyal devletlerin utanç kaynağı olmalıdır. Siz yoksulluğu yok etmek yerine askıya almayı seçerseniz  nimet çarpar maazallah!..