Bursa
Çok Bulutlu
12.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Ayrılıktan önce 'dil'ler değişiyor

Bursa , 04 Mart 2021 Perşembe, 13:40

ABD'de Austin Teksas Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde yapılan bir araştırma, çiftlerin henüz ilişkilerinin kötüye gidişini fark etmesinden aylar önce kullandıkları bazı basit ifadelerin, yaklaşan ayrılığın habercisi olabileceğini ortaya koydu.

Ayrılıktan önce 'dil'ler değişiyor

ABD'de Ulusal Bilimler Akademisi'nin dergisinde (The Proceedings of the National Academy of Sciences) insanların internette kullandıkları ifadelerin ayrılığın habercisi olduğuna ilişkin bir makale yayımlandı.

'Ben' ve 'biz' artışı

Teksas Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden araştırmacılar, sosyal medya platformu Reddit'te ayrılıkları hakkında paylaşım yapan 6 bin 803 kullanıcının partlerinden ayrılmadan bir yıl önceki ve ayrıldıktan bir yıl sonraki paylaşımlarını içeren 1 milyon 27 bin 541 gönderisini inceledi.

Araştırma sonucunda bu kişilerin ayrılmadan üç ay önce kullandıkları dilin değişmeye başladığı görüldü. Değişim, ayrılık haftasında zirveye ulaşıyor. Kullanılan dil ve ifadeler, ayrılıktan altı ay sonra ise normale dönüyor. Ancak ayrılıkları hakkında daha uzun süre yazıp çizenlerin dillerindeki değişimin normale dönmesi daha uzun sürüyor. Ayrılıklarından daha az bahseden kullanıcıların daha kısa sürede düzelme gösterdiği belirtiliyor.

Araştırmaya göre kullanılan zamirler, İngilizce'de "the", "a/an" gibi başına geldiği sözcüğü tarif eden ifadeler ve bunun gibi neredeyse hiç dikkat edilmeyen basit sözcükler, insanların yaşadıkları şeylerin psikolojik etkilerini yansıtıyor. "Ben" ve "biz" kullanımında artış, bunun yanı sıra daha kişisel ve gayri resmi bir dil kullanımı ile kendini gösteren analitik düşüncede düşüş, ayrılığın dile yansıyan bazı işaretleri arasında yer alıyor. Söz konusu kişilerin ayrılık ve ilişkilerle ilgili olmayan diğer konular hakkında yazarken de bu dil kullanımına devam ettiği görüldü.

Araştırmacılar, insanların edatları, zamirleri ya da benzeri sözcük gruplarını nasıl ve ne sıklıkla kullandığını fark etmediğini ancak bu kullanımların duygusal ve psikolojik durum hakkında çok şey anlatabildiğini vurguluyor.