Bursa
Çok Bulutlu
18.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Aziz Sancar'dan Bursa'nın 'Kır Çiçekleri'ne mektup

Bursa , 04 Mart 2021 Perşembe, 15:51

Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, çeyrek asırdır "akıl ve bilim"in rehberliğinde aydınlığa doğru yürüyüşünü sürdüren Çağdaş Eğitim Kooperatifini, "ÇEK Ödül" töreni için gönderdiği mektupla onurlandırdı.

Aziz Sancar'dan Bursa'nın 'Kır Çiçekleri'ne mektup

Prof. Dr. Sancar, ÇEK ailesine güç veren, çocukların geleceğine ışık tutan mektupta, Çağdaş Eğitim Kooperatifi öğrencilerine ve sosyal sorumluluk projesi Kır Çiçeklerine yönelik önemli mesajlar verdi.

Prof. Dr. Sancar, Çağdaş Eğitim Kooperatifinin, gençlerin, özellikle kız çocuklarının eğitim ve öğrenimine katkıda bulunarak, Atatürk ve Cumhuriyet sevgisiyle ülkesine bağlı değerli insanların yetiştirilmesine yönelik özverili katkılarının artması, çoğalması ve sürmesi dileğinde bulundu.

Atatürk'ün miras bıraktığı yol gösterici ilkesinin, "bilim" ile ailesine, ülkesine, çevresine yararlı, dünya çapında yaratıcı ve büyük çalışmalara imza atmış gençlerin yetiştirilmesi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Sancar, mektubunda, gençlere şu önerilerde bulundu:"Bunun için çok gerekli olan, azimle cesaretle ve 'başaracağım' duygu ve düşüncesiyle yılmadan çok çalışmaktır. Ben bu yoldan gittim ve başarıya ulaştım. Çalışmalarımın Nobel Ödülü ile değerlendirilmesinden çok, bu ödüle giden yolda yaptığım çalışmalar bana heyecan vermiştir. İnsanlığa yaptığım hizmet, aynı zamanda ülkemin ve Türklüğün adıyla anılacak olması, bana mutluluğun en büyüğünü tattırmıştır. Bilim için, insanlık için, ülkem için hala laboratuvarımda günde 12 saat çalışıyorum ve arkadaşlarımla birlikte insanlığın en büyük illetlerinden biri olan kansere çare bulma uğraşı içindeyiz. Eminim sizler de çok iyi işlere başarıyla imza atacaksınız. Bilim insanı, olacaksınız, mühendis olacaksınız, sanatçı olacaksınız veya yeteneğinizin sizi götüreceği hayatın herhangi bir alanında ilerleyeceksiniz. Size tavsiyem, her işin en iyisini yapmaya en iyilerinden biri olmaya çalışmanızdır. Emek sarf etmeden, azimli olmadan, karınca gibi çalışmadan, işinize odaklanmadan başarı gelmez. Başarının, üstünlüğün ve zaferin sizlerin elinizde olduğunu hiç unutmayın."

Prof. Dr. Aziz Sancar, Çağdaş Eğitim Kooperatifinin, 26. yıl dönümünde gençlere, özellikle kızlarımıza çok iyi yol gösterici görevini tüm imkânlarını seferber ederek yerine getireceğini ifade etti.