Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bakan Elvan'dan Reform Paketi değerlendirmesi

Ekonomi , 16 Mart 2021 Salı, 10:44

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, "Ekonomi Reform Paketi"nin ayrıntıları ve hayata geçirilecek reformların yol haritası ile Bakanlığın sorumluluğundaki hedeflerin gerçekleştirilmesi için atacakları adımları açıkladı.

Bakan Elvan'dan Reform Paketi değerlendirmesi

Bakan Lütfi Elvan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Ekonomi reform paketini hazırlarken geniş kesimlerden görüş aldık.

Vatandaşların taleplerini, sivil toplum kuruluşlarımızın görüşlerini bir bütün halinde değerlendirerek Ekonomi Reform Programı'nı oluşturduk. Covid sonrası sürece mutlaka hazırlıklı olmamız gerekiyor, onun için reform programımız son derece önemli.

Tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntıları gördük, bakış açıları değişiyor. Reform programının açıklanmasından hemen sonra çok değişik ülkelerden, büyükelçilerden programa yönelik detaylı açıklamalar talep edildi. Bununla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık, önümüzdeki günlerde AB ve G20 büyükelçilerle bir araya gelerek ekonomi programının detaylarını paylaşacağız. Yabancı yatırımcılarla bir araya gelerek, onlara da Ekonomi Reform Programı'nı kapsamlı bir şekilde anlatacağız. Şu anda ertelenmiş bir taleple karşı karşıyayız, Türkiye'nin çok önemli bir fırsat çerçevesi var, bu fırsatları ülkemize kazandırmayı amaçlıyoruz. Reform programında özellikle makroekonomik istikrarın temini yönünde atacağımız adımlar öngörülebilirliğimizi daha da artrıacak, Türkiye daha cazip ülke haline gelecek. Yapısal reformlar ayağında da çok önemli bir çerçeve oluşturduk. Yapıcı bir eleştiri gelirse bunu yapacağımız düzenlemelerde dikkate alırız. Katma değerli yatırımlar için nakit yatırım desteği verilecek. İş dünyasının en öncelikli talebi ara eleman bulma sorunu oldu. Yeni nesil çalışma yöntemlerini yaygınlaştırıyoruz. İl il sektörel beceri haritalarını oluşturuyoruz. Nakti ücret desteğinden faydalanan firmalar var, bunları da destek kapsamına alacağız. İstihdam teşvikinde sadeleşmeye gideceğiz.

Harcama disiplini konusunda çok sayıda tedbirimiz var. Kamu maliyesinde bütçe disiplininin son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Mali disiplinden asla taviz vermediğimizi çok rahatlıkla söyleyebilirim. Kamu maliyesi konusunda her türlü tedbiri alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Her 3 ayda bir reform takip toplantılarıyla programın başarısını değerlendirip, kamuoyunun takdirine sunacağız., bu da çok önemli. Kamuoyu ile herşeyi paylaşacağız. Herşeyimiz açık olacak. En geç önümüzdeki salı günü ekonomik programın takvimini paylaşacağız. Esnafa verilen destekleri tekrar değerlendirmemiz mümkün olabilecek.