Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bakan Selçuk: 21 Eylül'de okullar açılacak"

Gündem , 12 Ağustos 2020 Çarşamba, 20:47

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okulların ne zaman açılacağına dair açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk: 21 Eylül'de okullar açılacak"
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk düzenlediği basın toplantısında, okulların 31 Ağustos'ta uzaktan eğitim ile açılacağını söyledi. Bakan Selçuk açıklamasında yüz yüze eğitime ise 21 Eylül tarihinde başlanmasının planlandığını dile getirdi. Aşamalı ve seyreltilmiş bir modelle eğitim öğretim yılına başlayacaklarını belirten Bakan Selçuk: "Buna göre 31 Ağustos'ta okulları uzaktan eğitimle açıyoruz. 21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda yüz yüze eğitimin başlamasına karar vermiş bulunuyoruz. Dileyen özel okullar 17 Ağustos'tan itibaren eğitim faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler eğitimlerine uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler" dedi.

TAKİP KODLARI OLACAK

HES kodları ile takip kodları olacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı: "Hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimiz hem de velilerimiz için rehber niteliğinde kılavuzlar hazırladık. Maske tedariği bakanlığımız tarafından sağlanacak. Hijyen standartları konusunda kılavuzlar hazırladık. 2 bin denetmenimiz bu standartları denetliyor. Yüz yüze eğitimin hangi yaş gruplarında başlayacağına bilim insanlarımızla karar verip ayrıntılarını paylaşacağız. Biz aşamalı ve seyreltilmiş derken aslında belli sınıf düzeylerinin öncelikli olarak açılmasından, derslerin ve konuların seyreltilmesi, belirli konuların belirli noktalarının öncelikle işlenmesini kastediyoruz. Seyreltilme sonunda oluşacak açık uzaktan eğitimle, canlı eğitimle ve EBA TV vasıtasıyla düzeltilecek" dedi.

KILAVUZ ÇERÇEVESİNDE

Bakan Selçuk okullarla ilgili herkesin sağlık durumunun da takip altında olacağını söyleyerek "Ailesinde ya da yakın çevresinde virüs tanısı konmuş kişiler tespit edilecek ve gerekli önlemler alınacaktır. Okullarda maske ve benzeri hususlardaki standartlar da belirlenmişti. Bu kılavuz çerçevesinde öğrenci, öğretmen ve velilerimiz için birtakım rehberler hazırladık. Bunların ne şekilde uygulanacağının ayrıntısını da devam ettireceğiz" ifadelerinde bulundu.