Bursa
Çok Bulutlu
19.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bakan Varank'tan yerli aşı açıklaması

Gündem , 22 Nisan 2021 Perşembe, 09:59

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erciyes Üniversitesi'ndeki yerli koronavirüs aşısı çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank'tan yerli aşı açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erciyes Üniversitesi'nde yürütülen yerli koronvirüs aşısı hakkında açıklamalarda bulundu. Aşı çalışmalarında Faz 2 sonuçlarının bu ay sonu itibariyle Sağlık Bakanlığı'na iletilmiş olacağını belirten Varank, şöyle konuştu:

"Erciyes Üniversitesi ve Aykut hocamızın büyük bir gayretle geliştirdiği inaktif, Türkiye'nin yerli ve milli aşısının etkinliğini bir parça görmüş olacağız. Burada başarılı sonuçlar elde edilmesiyle birlikte de faz 3 çalışması ve daha sonra da seri üretimiyle hem Türkiye'ye hem de dünyaya şifa olabilecek bir inaktif aşı adayını elde etmiş olacağız."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kayseri'de ziyaretler gerçekleştirdi.

Bakanlar Akar ve Varank, ilk olarak yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yerli aşı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Erciyes Üniversitesi yerleşkesinde yapılan yeni aşı merkezi inşaatını gezdi.

İnşaat çalışmasının durumunu değerlendiren Akar ve Varank, daha sonra Erciyes Teknopark'a giderek burada yapılan bilimsel çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ı da ziyaret eden Akar ve Varank, daha sonra kentten ayrıldı.

Bakanlar Akar ve Varank'a, ziyaretlerde Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve partililer eşlik etti.