Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Balık tutacaksan deniz yok denize gireceksen balık yok

Yaşam , 15 Şubat 2021 Pazartesi, 23:33

Ulaştırma Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı tarafından yürürlüğe koyulan 'Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığı'nın yeni düzenlenmesiyle günübirlik tekneyle denize açılan yerli ve yabancı turistler tekne turlarında denize girecekse balık tutamayacak, balık tutacaksa da denize giremeyecek.

Balık tutacaksan deniz yok  denize gireceksen balık yok

Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının yeni düzenlenmesiyle Tarım il müdürlüğünden alınan turistik amaçlı avlanma izin belgesi daha önce bunu kullanan tur tekne sahiplerine verilmeyecek. Yapılan yeni düzenlemeyle balık turu belgesini almak isteyen tur teknelerin cinsinin değiştirilmesi, kapasitesine bakılmaksızın turist sayısının 12 kişiye düşürülerek 2 personel çalıştırılması kararı alındığı öğrenildi. Tur teknesi sahipleri yeni kararla turistlerin amatör balık avlama turuna çıktıklarında denize giremeyeceklerini ifade etti. Tekne masraflarını da karşılayamayacaklarını ifade eden tur tekne sahipleri ne yapacağını şaşırdı. Yürürlüğe konulan karar öncesi Mandalya Körfezinde 12 ay turizm başlatan tur tekneleri, yerli ve yabancı turistleri hem balık tutmaya hem de günübirlik tekne turuna çıkarabiliyordu. Bu genelge ile tekneler iki gruba bölündü. Alınan yeni kararla balık tutmak isteyen denize giremeyecek, denize giren balık tutamayacak duruma geldi. Tekne sahipleri ise bunu nasıl turiste anlatacağının çözümünü bulamadı. Balığa çıkan bir tur teknesinden denize giren bir turist olursa hem para cezası hem de ruhsatının iptal olacağı öğrenildi.

BALIK TUTAN TURİSTE DENİZE GİRMESİNİN

YASAK OLDUĞUNU NASIL ANLATIRIZ

Turistlere tur düzenleyen ve balık turuna çıkaran 20 yıllık kaptan Ercan Üçer tura çıkacak olan turistlere bu durumu nasıl anlatacağını bilemediğini söyleyerek, "İngilizler bu bölgeye gelip hem balık tutuyorlar hem de denize giriyorlar. 1 saat balık tutup oradan da denize giriyorlardı. Turist denizde balık tutarken, sıcak havada adam denize girdi. Sahil Güvenlik gelirse sen olta balıkçılığı yapıyorsun bu adam nasıl yüzüyor dediğinde sen bunu nasıl anlatacaksın turiste. Gel de anlat bu durumu turiste. Olta balıkçılığı yapacaksan avlandırma pulu alıyorsun. Turisti balığa götürürsek avlandırma pulu almak zorunda. Sabah 06.00'da çıktım balığa 3 saatlik tarım ilçe müdürlüğü açık değil. Nasıl gidip alacaksın bu pulu. Turist buraya geliyor bize diyor ki balık tutmaya gitmek istiyorum. Ardından da denize yüzmeye gideceğim. Turiste burada bekle diyecek, ben gideyim avlandırma pulu alıp geleyim. Zaten turist buraya 1 haftalığına geliyor, zamanı kısıtlı. Gördüğünüz bu bütün teknelerin hepsi 2'nci ve 1'inci sınıf defterlere tabidir. Turistik amaçlı olta balıkçılığı olursa 12 kişi taşımak zorunda. Bu teknenin ne tersane maliyetini çıkarıyor, ne bakım parasını çıkartır, ne de adamın işçi masrafını çıkartır. Bizle tarım ilçe müdürlüğünden aldığımız amatör avlanma belgesini bir daha alamazsak bu teknelerin hepsi çöp olacak. Bu yatırımların hepsi çöpe gidecek. Burada her bir teknenin değeri nerden baksanız 600 bin lira ile 1 milyon lira arasında. Bu teknelerde çöpe gidecek. Biz bunun için dilekçe yazdık, gönderdik. Ulaştırma Bakanlığı tekrar bize yazı yazdı ve teknenizin cinsini değiştirmek zorundasınız cevabını verdi" ifadelerini kullandı.