Bursa
Parçalı Bulutlu
27.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Başkonsoloslukta corona faciası büyüyor: Ölümüne mesai

Dünya , 20 Mart 2021 Cumartesi, 10:29

Frankfurt Başkonsolosluğu'nda ölen nüfus memuru Tufan Öztin'in belirtilere rağmen mesaiye alındığı ve corona pozitif ölüm raporunun değiştirilmek istendiği öne sürüldü.

Başkonsoloslukta corona faciası büyüyor: Ölümüne mesai

Öztin'le aynı bürodaki arkadaşında bir hafta önce corona çıktığı belirlenirken, Alman Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Almanya'da kilitlenen konsolosluk işlemleri nedeniyle yoğun baskı gören personel kurban veriyor. Frankfurt Başkonsolosluğu'nda 14 Mart gecesi ölen Tufan Öztin'in (58) gribal belirtiler göstermesine ve aynı bürodan arkadaşının corona pozitif olmasına rağmen cumartesi mesaisine alındığı belirtiliyor. Berlin'de de üç memurda corona çıktı.

Frankfurt Başkonsolosluğu'ndaki ölümün ardından Alman Sağlık Bakanlığı devreye girdi. Covid-19 tespit edilen personelle görüşmeler yapılıyor. Olay, uluslararası boyut kazanıyor ve yaptırımlar gelebilecek. Öztin'in ölüm raporundan corona pozitif ibaresinin emirle çıkarıldığı öne sürülürken, bu hukuksal anlamda sıkıntı da doğuracak.

BİZZAT RANDEVUYLA YIĞDILAR

İşlemeyen ve her şeyi karıştıran rendevu sistemini aşmak, pasaportsuz kalan yüz binlerce Türkün işlemlerini yetiştirmek için konsolosluklar bizzat randevu vermeye başladı. 'Konsulat.frankfurt@mfa.gov.tr'den başvurular kabul edilirken, vatandaşların kapıya yığılmasına izin verildi. Memurlar baskı altına alınırken, corona patladı. Almanya'nın her yerindeki konsolosluklardan kötü haberler geliyor.

İŞSİZ BİR EŞ VE İKİ ÇOCUK

400 bin kişiye küçük bir binada hizmet veren Frankfurt Başkonsolosluğu'ndaki ölümün ayrıntıları da ortaya çıkıyor. Nüfustaki bir kişide corona virüsü tespit edildikten sonra, aynı yerdeki memurlar işe devam ettirildi.

Ali GÜLEN / SÖZCÜ