Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Batalla "Bursaspor küme düşseydi bile bırakamazdım"

Bursaspor , 28 Ocak 2021 Perşembe, 23:02

Bursaspor'un efsane futbolcularından, eski kaptanlardan Pablo Martin Batalla, futbola veda ettikten sonra ülkesi Arjantin'den ilk kez Türkiye'ye, ikinci evim dediği Bursa'ya geldi.

Batalla "Bursaspor küme düşseydi bile bırakamazdım"

Bursasporlu taraftarların gönlünde taht kuran Pablo Martin Batalla, kaldığı süre içerisinde yeşil-beyazlı futbolcularla bir araya geldi ve onlarla özlem giderdi.

Batalla, bugün lifebursa.com'da Genel Müdür Adnan Batır'ın sunduğu "Ara Pası" isimli programa konuk oldu. Arjantinli yıldız, bir saate yaklaşan canlı yayında gelen soruları büyük bir içtenlikle yanıtladı.

Sorulara Pablo Martin Batalla'nın verdiği cevaplar şöyle:

"Davetiniz için çok teşekkür ederim. Futboldan sonra Arjantin'e dönünce o güne kadar yapamadığım her şeyi yaptım. Eğitimimi sürdürdüm ve liseyi bitirdim. Arkadaşlarımla bolca vakit geçirdim. Sonunda buraya döndüm ve çok mutluyum."

-Bursaspor'a geliş sürecini anlatabilir misin?

"Deportivo Cali'de oynarken başarılı bir sezon geçirmiştim. Çok iyi oynamıştım. İyi bir derece almıştık ve güzel bir kontrat bekliyordum. Tatildeyken Menajer Suzan Naguf aradı. Bana Bursaspor'un teklifini iletti. Bende Avrupa'da bu şansı değerlendirmek istedim."

-Bursaspor'a ilk geldiğin dönemi ve yaşadığın zorlukları anlatabilir misin?

"Ben açık görüşlü birisiyim. Türkiye'ye gittiğimde konfor alanımdan çıkacağımı biliyordum. Gerçekten öyle de oldu. Birtakım engeller benim önüme çıktı. Ama ben profesyoneldim. Bunları yaşayacağımı zaten biliyordum. Onların üstesinden geldim."

Deportivo Cali tarihinde ilk kez bir kupada oynayacaktım. Deportivo Cali'daki rahatlığı bıraktım. İyi ki Bursaspor'a gelmişim. Tarihimizdeki ilk lig şampiyonluğunu kazandık. Şampiyon olmasaydık yine başarılı olacaktık. Çok iyi bir kadromuz vardı.

-Bursaspor'da efsane isimlerden birisi olmasının nedeni sence nedir? Bu camia seni neden bu kadar çok sevdi?

"Taraftar bana her zaman sevgilerini hissettirdi. Çok güzel anlar yaşadım, onlarla birlikte. Çin'den sonra Bursaspor'da kötü günlerde yaşadım. Gerçekten kulübe kendimi sürekli ait hissediyordum. Hala öyleyim. Kendimi Bursaspor'un bir parçası olarak görüyorum. Benim şaşırdığım olay maç öncesi taraftarlar tribünlere isim ile çağırıyorlardı. Ben Türkçe bilmiyordum. Ve onların karşısına gitmekten utanıyordum. Bizleri tribünlere çağırıyorlardı. Ömer beni uyarıp gitmemi söylüyorlardı. Çünkü Türkçe bilmiyordum. Gerçekten böyle bir sevgi görmemiştim."

- Bursaspor'da çok önemli bir yerin var. Şampiyonluk golü, Şampiyonlar Ligi golü, Trabzonspor'a attığı gol gibi, senin için en önemli gol hangisiydi?

"Güzel ile önemli gol arasında Beşiktaş'a attığım gol önemliydi. Valencia önemli değil. Çünkü o maçı 6-1 kaybetmiştik. Trabzonspor'a attığım gol önemliydi. O golle Süper Lig'de kalmayı başarmıştık. Benim için an önemli golüm o diyebilirim."

-Bursaspor deplasmanda Trabzonspor'a karşı kazanamayıp küme düşseydi sen takımda kalır mıydın? Yoksa gider miydin?

"Düşseydik elbette devam ederdim. Sözleşmek devam etmese bile uzatmak isterdim. Ancak ben kulüpten sözleşmeyi bitirmek istedim. Düştüğümüzde isteselerdi Bursaspor'da seve seve devam ederdim.

Nedved'in "Takım düşerse futbolcular gider adamlar kalır" sözüne ise "Herkes için bu söz kolay değil. Ben 33 yaşındaydım. Düşseydik çok üzülürdüm. Ancak takımdaki gençler için hemen verilecek bir karar değil. Herkes için benim gibi kabul etmek kolay bir karar değil."

-Bugün Bursaspor'un Şampiyon Başkanı İbrahim Yazıcı'nın doğum günü, onu nasıl anlatırsın?

"İbrahim Yazıcı'nın doğum günü. Tabi onunla ilgili çok anım var. Tevazusu beni etkilemişti. Türkiye'ye ilk geldiğimde beni evine davet etti. Kulübün gerçekten yaşadığı büyük sorunlarla cesaretle baş etti. Kulübe yaşamadıkları yaşatan, güç katan bir isim olmuştu. Minnetle anıyorum İbrahim Yazıcı'yı."

-Bursaspor'da oynamaktan keyif aldığın oyuncular kimlerdi?

"Bursaspor'da oynadığım 7 yıl içerisinde en keyif aldığım isimler arasında Ivan Ergiç, Ozan İpek, Sercan Yıldırım'dı. Gerçekten bu arkadaşlarımızla kimyamız tuttu. Belluschi zevk verdi. Benim idolüm olan Insua ile oynamak büyük mutluluktu. Onu izleyip örnek alıyordum. Son olarak Jorquera'yı söyleyebilirim."

-Bursaspor Kulübü Başkanı Erkan Kamat ile iyi bir dostluğunuz var, kendisi sizinle hiç Bursaspor'da görev almanız için görüştü mü? Veya Bursaspor için hiç oyuncu tavsiyesi istedi mi?

"Erkan Kamat ile İbrahim Yazıcı başkanımız döneminden beri tanışıklığımız var. Arjantin'e gelecekti. Kendisini tebrik etmiştik. Program yapmıştık. Pandemi nedeniyle Arjantin'e gelemedi. Gelmiş olsaydı güzel bir program yapmıştık."

-Bursaspor'da ilerleyen zamanlarda bir görev alabilir mi?

"Bursaspor'da görev almayı düşünüyorum. Bursaspor benim kendi kulübüm. Burada yuvamda olduğunu hissediyorum. Şuan için hiç bir ünvanım yok. Kursa katıldım. Online kursa katıldım. 1,5 yılı var. Sahada da olmak gerekiyor. Bursaspor'a geldiğimde kendimi yeterli olmak istiyorum."

-Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Er'i nasıl buluyorsun? Sık sık görüşüyor musunuz?

"Mustafa her zaman minnet duyduğum insan. Zor süreçte sürekli görev aldı. Paul Le Guen gittikten sonra kulüpte görev aldı. Benimle özel ilişkisi var. Kendisi kulüp için ideal hoca. Badu ve Bostock yerine Furkan Soyalp'e şans vermeyi tercih etti"

-Altyapıdan yetişen oyunculara karşı çok ilgili bunun özel bir nedeni var mı?

"Oyuncuların gençlere inanıyorum. Bizim zamanımızda gençlerle, tecrübeliler arasındaki ilişki günümüzdeki gibi güçlü değildi. Kulüp başarılı olmak istiyorsa gençlere önem vermesi, yatırım yapması gerekir. Bursaspor bunu bu yıl başardı ve herkese gösterdi. Aldıkları sonuçlar ortada."

-Bursaspor bu yapılanma ile doğru yolu bulabilecek mi?

"Kulüp transfer yapabilseydi gençlerin üzerinde bu sorumluluk olmayacaktı. Önceki sezondakilerle onların sorumluluğu yok. Bu gelişerek devam etmeli."

-Bursaspor'da bu sezon özellikle beğendiğin bir oyuncu var mı?

"Sağbek İsmail Çokçalış çok iyi bir sezon geçiriyor. Emirhan çok olgun döneminde. Batuhan Kör komple oyuncu. Göztepe maçında harika goller attı. Ali Akman'ın çok önemli yeteneği var. Kritik anlarda sahneye çıkıyor. Güzel goller atıyor."

-Bursaspor'dan Çin'e gidiş sürecin mi daha zordu? Yoksa futbolu bırakma kararın mı?

"Bursa'dan Çin'e gitmek çok zordu. En iyi hissettiğim anlarda gitmek zor oldu. Son sezonumda keyif almamaya başlamıştım. Kulübün içerisindeki zorluklar nedeniyle bırakma kararı aldım.Daum'la daha fazla çalışamazdım. O nedenle gitmek istedim. Antrenör olayı futbol kariyerimde başıma iki kez geldi. Yüzde 50'yi vererek Bursaspor'da oynamak istemiyordum. O nedenle gitmeyi tercih ettim."

-Kariyerindeki en önemli kararı ne olmuştu?

"14 yaşında evimi bırakıp kilometrelerce uzağa Buenos Aires'e gitmiştim. Ben futbol hayalimim peşinden koşmuştum. 17-18 yaş önemli kararlar almak için değil. Ancak eski bir futbolcu olan babam sürekli yanımda oldu. Bana yol gösterdi. O nedenle kritik kararları kolay aldım."

-Senin için 10 numara mı? 17 numara mı?

"Benim için 10 numara önemliydi. Bursaspor'da ise sürekli o formayı giydim. İkinci favorim numaram ise 17 oldu."

-Bursaspor'da forma giydiğin arkadaşların ile görüşebiliyor musun?

"Arajntin'de Belluschi ve Civelli ile görüşüyoruz. Ancak onlar hala oynuyor. Benim gibi fazla vakitleri yok. instagram'dan diğer insanlarla konuşmak bizlere imkan tanıyor. Sosyal medyayı pek sevmiyorum ama. Sestak ile uzun bir süreden sonra buradan görüşme fırsatı buldum."

-Kolundaki yeşil bileklik taraftarın gözünden kaçmıyor. Özel bir anlamı var mı?

"Mücevher kullanmıyorum. Kullanmayı hiç sevmiyorum. Sadece evlilik alyansım var. Trabzonspor maçı sonrası ligde kalınca bir taraftar yeşil bileklik verdi. Takıp çıkarmama gerek yok. Çünkü ben kolay kaybeden bir insanım."

-Bursaspor kariyerin boyunca çok iyi zamanlar geçirdin, peki şimdi kulüp neden bu durumda?

"İnsanlar sürekli bir an arıyorlar kötülemek, eleştirmek için. Ekonomik olarak borcun ortaya çıkılması için birçok yanlış karar alması gerekir. Benim işim onlarla ilgilenmek değildi. Üst üste çok yanlışlar olduğu için Bursaspor bugün bu durumda."

Dün tesislere gittin. Orada neler yaşadın?

"Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri'ne gittiğimde çok keyif aldım. Uzun süredir birbirini tanıyan insanlar. Mustafa hoca ekibi ve birbirini tanıyan futbolcular. Bu benim çok hoşuma gitti. Bende başlarken böyle bir ortamdan geçtim. Özlüce'deki bu resim benim de hoşuma gitti. Bizimle oynayanlar vardı orada. Biz oynarken topu bile tutamayanlar oradaydı. Şimdi takımda oynuyorlar. Çok hoşuma gitti."

-Heykel projesi hakkında ne düşünüyorsun?

"Heykel projesinden bana 5 yıl önce bahsedilmişti. Önemli isimlere yakışır demiştim. Doktor gibi. Hakan abi beni dinlemedi. Heykelimi yaptılar. Gurur duymadım dersem yalan olur. Gençler her zaman çalışıyorlar. Onlara motivasyon olursa çok mutlu olurum."

-Bursa'da nereleri gezmekten hoşlanırsın?

"Beni insanlar çok tanımazken tarihi yerleri gezip çay içmek, oraları görmek hoşuma gidiyordu. Mudanya'da gezmek köpeğimi gezdirmek, yürümek çok hoşuma gidiyordu."

-Bursaspor'un efsanesi, futbolcusu ve kaptanısın senim için Bursaspor taraftarısın diyebilir miyiz?

"Ben fanatik bir taraftar olmadım. Kulübün kazanınca sevinen, yenilince ağlayan biri değilim. Kulübün bugün iyi durumda olmasına çok sevindim."

-Taraftarlara Mesajı

"Onlara çok teşekkür ediyorum. Burada doğum gününde bile ulaşıyorlar. Bu yıl güzel geçip istediğimize ulaşırız. Ben onlara minnettarım. Şuan pandemi nedeniyle eşim ve Sara ile yolculuk yapmak gezmek gibi planımız vardı. Planladığımdan daha çok kalabilirim."