Bursa
Parçalı Bulutlu
15.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bayram ziyaretleri bulaşma riskini arttırıyor

Gündem , 25 Temmuz 2020 Cumartesi, 16:08

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü bayram için koronavirüs riskinin hala kalkmadığını belirterek uyarılarda bulundu.

Bayram ziyaretleri bulaşma riskini arttırıyor
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, bayramda yayılabilecek risklere dikkat çekti. Özlü twitter hesabından yaptığı paylaşımda seyahat yoluyla virüs yayılabileceğini belirterek, " Bayram seyahatleriyle, virüs, büyük kentlerden Anadolu’ya, kırsal alanlara yayılabilir. Toplu taşıma sırasında da bulaşma riski var. Turizm bölgelerinde oluşacak aşırı kalabalıklaşma ile de bulaşma olabilecektir" dedi.

Prof. Dr. Özlü ayrıca şu uyarılarda bulundu:

Kurban bayramında iyi yönetmemiz gereken riskler: bayram/ tatil nedeniyle kentlerden kırsala, büyük kentlerden küçük kentlere insan hareketliliği; hayvan pazarlarında ve kurban kesim yerlerinde kalabalıklaşma; bayram namazı, bayramlaşma sırasında virüsün yayılması olasılığıdır.

KURBAN PAZARLARINA DİKKAT

Kurbanlık satın almak için çok sayıda kişinin, hayvan pazarlarını gezmeleri; görevli, satıcı, alıcı çok sayıda kişinin beraber bulunması; buralarda hijyenin sağlanmasındaki güçlük; telaş, acelecilik, sıcak gibi nedenlerle kurallara uyumun düşük kalması riski artıracaktır.

30 milyon yurttaşın bayram namazı için toplanması; secdede ağız ve burnun halıya teması; namaz sonrası bayramlaşmalar; camiye girip çıkma, abdest alma sırasında oluşabilecek yoğunlaşma; buralarda kurallara uyumun denetlenmesindeki zorluk da riski artıracaktır.

BAYRAM ZİYARETLERİ VİRÜS YAYIYOR

Kurban etinin dost, akraba ve komşularla yenilmesi; bayramda yaşlıların ellerinin öpülmesi; bayram ziyaretlerinde temas, yeme içme; aile içinde, dost, arkadaş ve komşular arasında maske ve mesafe gibi tedbirlere uyumun düşük kalması da önemli risklerdir.

Kurban kesiminin, tüm mahalle ve köylerimizde yapılmasından tam olarak denetlenememesi; hisseli kesim nedeniyle çok sayıda kişinin bir araya gelmesi; kesim yerlerinin yetersizliğiyle, buralarda hijyenin sağlanmasındaki güçlük ve tedbirlere uyumun düşük kalması diğer risklerdir.