Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
15.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bazı kişilerde 'mutlu evlilik geni' var!

Sağlık , 15 Mart 2021 Pazartesi, 09:43

Uzun süredir evli ve mutlu olan çiftleri gördüğümüz zaman sırlarının ne olduğunu merak ederiz. Çoğumuz bu durumu kişilik meselesi olarak görsek de, aslında genlerde yatan bir nedeni var. Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar, bazı insanlarda bulunan bir genin başarılı ilişkilerle bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.

Bazı kişilerde 'mutlu evlilik geni' var!

Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar, bazı insanlarda bulunan bir genin başarılı ilişkilerle bağlantılı olduğunu keşfetti. Uzun süreli ilişkilerin fiziksel çekim, ortak ilgi alanları ve ortak değerlerin bir karışımı olduğu düşünülürken, bilim insanları mutlu evlilikte genetik rolün önemine de dikkat çekti.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, yapılan araştırmada 200'e yakın evli çiftin incelendi.

İnsanların evlilik memnuniyetlerinin kabaca yüzde 4'ü bu genin varlığına bağlanabilir. Bilim insanlarının tanımladığı yeni gen varyasyonu "aşk hormonu" diye de anılan, anneyle bebek arasında bağ kurulmasında ve toplumsal ilişkilerde rol oynadığı bilinen oksitosin hormonu reseptöründe bulunuyor.

GG genotipi diye adlandırılan bu gen varyasyonuna sahip kişiler daha fazla empati, sosyallik ve duygusal istikrar gösteriyor. Mutlu ve başarılı bir evliliğe katkıda bulunabilecek özellikler göz önüne alındığında, bu DNA diziliminin mutlu eşlerde sıklıkla rastlanması belki de şaşırtıcı değil.

37-90 yaş arası çiftleri inceleyen araştırmada her katılımcı, evliliklerindeki güven ve memnuniyet duygularıyla ilgili bir anket doldurdu. Ardından bu çiftlerden alınan tükürük örnekleriyle bu kişilerde ilgili genlerin var olup olmadığı test edildi.

İLK BAĞLANTI KEŞFEDİLDİ

Bir bilim dergisinde yayımlanan araştırma, GG genotipi ve başarılı evlilik arasında ilk kez bir bağlantı ortaya koydu. Araştırmanın ardındaki bilim insanları bu genin etkilerini daha geniş bir grup insan üzerinde incelemeyi planladıklarını belirtti.

Araştırmanın lideri, Yale Halk Sağlığı Okulu'ndan Dr. Joan Monin, "Bu araştırma şunu gösteriyor ki yakın ilişkilerimizde nasıl hissettiğimiz, yalnızca partnerlerimizle zaman içindeki ortak deneyimlerimizden etkilenmiyor. İnsanlar evlilikte hem kendilerinin hem de eşlerinin genetik yatkınlıklarının etkisi altında da kalıyor" dedi.