Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Beklenenden daha fazla kilo vermenin yolu bulundu

Sağlık , 16 Şubat 2021 Salı, 09:52

Kilo vermek söz konusu olunca, bir anda diyet ve egzersiz programlarının içinde buluyoruz kendimizi. Diyet ve egzersiz kilo vermede her ne kadar vazgeçilmez bir durum olsa da, kişinin kilo verme maratonu öncesindeki fiziksel durumu da kilo verme sürecini etkiliyor. Yapılan araştırmalarda, fiziksel durumu iyi olanların 2 kat daha hızlı kilo verdiği ortaya çıktı. Bu durumda kilo vermeye başlamadan önce fiziksel durumun iyileştirilmesi daha hızlı kilo vermemizi sağlıyor.

Beklenenden daha fazla kilo vermenin yolu bulundu

Kilo vermek isteyenlerin yapması gereken 2 önemli şeyin diyet ve egzersiz olduğunu biliyoruz. Ancak bunun yanı sıra kilo vermek isteyen kişinin fiziksel durumunun da kilo vermede büyük bir etken olduğu ortaya çıktı. Fiziksel durumun diyet ve egzersizden bile daha önemli olduğu düşünülüyor.

Independent Türkçe'ye göre, kilo verme girişimi öncesinde fiziksel durumun iyi hale getirilmesinin hedeflenen kiloya ulaşmada etkisi çok büyük.

Bu çıkarımın, Amerikan Endokrinoloji Derneği'nin yıllık toplantısında görüşülen ve yakında Journal of Endocrine Society dergisinde yayımlanması beklenen bir çalışmanın sonuçlarına ait olduğu ifade ediliyor.

Zinde olmak ve kilo vermek arasındaki ilişkinin analiz edildiği 18 aylık bu çalışmada yaklaşık 60 aşırı kilolu ya da obez kişinin durumu incelendi.

Katılımcılar fiziksel durumları çok kötü, kötü ve iyi olarak gruplara ayrıldı.

18 aylık çalışmada, fiziksel durumu daha iyi olanlar diğer gruptakilere göre 2 kat daha fazla kilo verdi.

Araştırma ekibinin başkanı, aradaki bu farkın çalışma gerçekleştirilirken hesaba katılmamış bazı faktörlerden etkilenmiş olabileceğini belirterek, söz konusu ilişkiye dair daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, çalışmanın geçici sonuçlarına göre kilo vermenin, zaten fiziksel durumu ve sağlığı iyi olanlar için daha kolay olabileceği ifade edildi.