Bursa
Çok Bulutlu
10.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

"BESAŞ ekmeği ucuzlatılsın"

Bursa , 23 Ocak 2021 Cumartesi, 13:33

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti grubunun 142 adet Halk Ekmek büfesinin daha açılmasını engellemesinin ardından tartışmalar devam ederken, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca da Bursa'da BESAŞ'ın ekmek fiyatlarını ve kötü yönetim nedeniyle zarar ediyor olmasını gündeme taşıdı.

"BESAŞ ekmeği ucuzlatılsın"

Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz, Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz ve il yöneticileriyle birlikte açıklama yapan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, BESAŞ yönetiminin partizanca bir yaklaşımla AK Parti'li ilçe başkanlarıyla doldurulduğunu hatırlatarak, BESAŞ yönetiminin liyakatsiz isimlerden arındırılması ve Bursa halkına satılan ekmeği ucuzlatılması çağrısında bulundu.

İL BAŞKANI KARACA'DAN İMAMOĞLU'NA DESTEK

Bilindiği üzere İstanbul'da fırınlarda 2 liraya satılan ekmeğin fiyatı Halk Ekmek büfelerinde 1 lira. Büfeler önünde kuyruklar uzayıp giderken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun büfe sayısını artırmasına çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti'li Meclis üyeleri izin vermedi.

Tarım Bakanlığı'nın da mobil uygulamalarla ekmek satışına karşı genelge yayınladığı haberi gündeme bomba gibi düşerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu İmamoğlu, "Bu yazı, başka türlü bir uygulama olarak sahaya yansısaydı bile, biz ekmek satışımıza devam edecektik. Hazırlığımız o yöndeydi. Tarım Bakanlığımız açıklamayı yaptı. Onu kast etmediklerini ifade ettiler. Dolayısıyla sorun kalmadı. Ama yine ifade edeyim; İstanbul'da, bu yoksul günlerde, insanların bir liralık ekmek almak için kuyruklara girmesi çok önemlidir. Buna yönelik yapılan her hizmet, değerlidir" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE TARIMDA KENDİNE YETEBİLEN 7 ÜLKEDEN BİRİYDİ"

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, İBB'nin İstanbul halkına ucuz ve sağlıklı ekmeği ulaştırabilmek için mücadele vermek zorunda bırakılmasını halkımızın şaşkınlıkla izlediğini belirterek, "Öncelikle Tarım Bakanı'na sesleniyorum. Biz eğitim hayatımızda şunu öğrendik, Türkiye kendi kendine yetebilen dünyanın ender ülkelerinden biriydi. Bugün bakıyoruz, samanından buğdayına, pirincinden arpasına mercimeğine kadar dünyanın en önemli ihracatçılarından birisi oldu. Ülkeyi yönetenlerin görevi halkın temel gıda maddelerine erişiminin önüne engel çıkarmak değil, kolaylaştırmak olmalıdır. Türkiye yeniden tarımda kendi kendine yetebilen ülkelerinden biri olmalıdır" dedi.

"BESAŞ EKMEK, CHP'Lİ BELEDİYE DÖNEMİNDE KURULDU"

BESAŞ'ın Bursa halkına sağlıklı ve ucuz ekmek ulaştırabilmek için dönemin CHP'li Bursa Belediyesi'nce kurulduğu hatırlatan İsmet Karaca, o günlerde bazı fırıncıların grev girişimi nedeniyle Bursa'da ekmek sıkıntısı yaşandığını ve çevre illerden ekmek sağlanmaya çalışıldığını belirterek, aynı durumun yeniden yaşanmaması için işbaşındaki CHP'li Bursa Belediye Başkanı Mustafa Eroğlu'nun girişimde bulunduğunun altını çizdi.

Karaca'nın açıklamasından satır başları şöyle:

"BESAŞ, CHP'li belediye tarafından kurulduğu günden buyana Bursa halkına ucuz ve sağlıklı ekmek ulaştırmıştır. Şu anda kamuoyunda genel beğeni toplayan 20 çeşit ekmek üretimi var. Bursa'nın en büyük ekmek üretim tesisi burası. Bugün, aralarında biraz gramaj farkı olmakla birlikte, İstanbul'da Halk Ekmek 1 liraya satılırken, Bursa'da BESAŞ ekmeği 1,75 liraya satılıyor. Bunun yanı sıra bu fiyat farkı yetmiyormuş gibi, BESAŞ zarar ediyor. Bursa'nın en büyük, Türkiye'nin 3'ncü büyük ekmek üretim tesisi nasıl zarar eder? Burası ancak AK Parti iktidarı döneminde zarar eder. AK Parti iktidarı, buraya liyakat sahibi kişiler görevlendirmek yerine tamamen arpalık haline getirmiştir. BESAŞ yönetim kurulunu daha önce kamuoyu ile paylaştım. Orayı tamamen AK Parti'lilerle doldurmuşlar. Ayı zamanda kendi görüşlerine yakın, partilerine de oy veren binlerce liyakat sahibi insan varken, sırf partizanlık yapmak adına AK Parti'li mevcut ve eski ilçe başkanları ve çeşitli kademelerde görev yapan partililer BESAŞ yönetim kurulunda. BESAŞ 2019'da 3 milyon lira zarar etti."

"BESAŞ'TA BİLGİYE ULAŞAMIYORUZ, ŞEFFAFLIK İSTİYORUZ"

"BESAŞ'ta şeffaflık istiyoruz. BESAŞ'ın hiçbir verisine ulaşılamıyor, nereden ne alınıyor, kaç liraya alınıyor, piyasa koşullarında mı alınıyor bunların hiçbirini öğrenemiyoruz. BESAŞ'ın 610 satış noktası var. Ayrıca İBB'de yasaklamaya çalıştıkları tarzda özel donanımlı araçları da var. İçinde BESAŞ'ın çeşitli ürünleri de satılıyor. Mobil araçlarla gıda satmayı engelleyemeye çalışan AK Parti'lilere soruyorum. Benzeri, AK Partili belediyelere serbest mi? Halkın sofrasından, halkın cebinden elinizi çekin. Aynı ekmeği çok az gramaj farkıyla İstanbul Halk Ekmek 1 liraya satarken, Bursa'da ekmek 1 lira 75 kuruş. Bursa'da da ekmek fiyatları makul bir rakama indirilsin."