Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Beyaz Saray'da alarm

Dünya , 30 Nisan 2021 Cuma, 17:08

ABD'li federal yetkililer, biri geçen yılın Kasım ayında Beyaz Saray yakınlarında olmak üzere, yurt içi ve dışındaki birçok ABD personelinde zayıflatıcı semptomlara yol açan gizemli en az iki olayı araştırıyor.

Beyaz Saray'da alarm

İlk kez 2016'da Küba'da görev yapan diplomatlarda görülen ve "Havana sendromu" denilen bu gizemli rahatsızlığa, ABD topraklarında da rastlandı.

ABD'li federal yetkililer, biri Beyaz Saray çevresinde olmak üzere, yurt içi ve yurt dışındaki ABD personelinde zayıflatıcı semptomlara yol açan ve gizemli hastalığa benzeyen en az iki olayı araştırıyor.

CNN International'ın haberine göre hastalığın son olarak Beyaz Saray'ın Ellipse adlı kısmında görev yapan bir Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisini etkilediği belirtildi.

Kişilerde kulak çınlaması, mide bulantısı, vertigo ve uykusuzluk gibi semptomlara yol açan gizemli hastalığı, 2019'da köpeğini Washington'un hemen dışındaki bir Virginia banliyösünde gezdiren bir Beyaz Saray yetkilisi de yaşadığını bildirdi.

CNN'e konuşan birçok kaynak, Pentagon ve konuyu araştıran diğer kurumların ne olduğuna dair net bir sonuca varamamasına rağmen, böyle bir olayın Beyaz Saray'a bu kadar yakın bir yerde gerçekleşmiş olmasının özellikle endişe verici olduğunu söyledi.

Washington çevresindeki son olaylar; Küba, Rusya ve Çin'de görev yapan diplomatları, CIA görevlilerini ve diğer ABD personelini etkileyen daha önceki görünür saldırılara benzer görünse de, müfettişler tam olarak ne olduğunun dikkatlice incelendiğini belirtti.