Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Beyaz Saray: Trump'ı özlemedik

Dünya , 02 Şubat 2021 Salı, 13:03

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, gazetecilerin, Donald Trump'ın Twitter hesabının kapatılmasının ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın hayatını kolaylaştırıp kolaylaştırmadığı sorusuna, "Twitter'da onu özlediğimizi söyleyemem" yanıtı verdi

Beyaz Saray: Trump'ı özlemedik

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Trump'ın Twitter hesabının kapatılmasına yönelik, "Twitter'da onu özlediğimizi söyleyemem. Buna inanmakta zorlanabilirsiniz, ancak biz eski Başkan Trump hakkında düşünmek veya konuşmak için çok zaman harcamıyoruz" yanıtı verirken, Trump'a uygulanan Twitter yasağına ilişkin ise, "Bu, Twitter'ın verdiği bir karardır" dedi.

Twitter, Trump destekçilerinin 6 Ocak'ta Kongre Binası'na saldırmasından iki gün sonra, Trump'ın seçim kampanyası ve görevi esnasında temel iletişim aracı olarak kullandığı Twitter hesabınını kalıcı olarak askıya almıştı. Bu kararla birlikte, Trump destekçileri ve sosyal medya platformlarının etkisinden endişe duyan bazı liderlerin eleştirilerine maruz kalmıştı.

HALKIN YÜZDE 50'Sİ TRUMP'IN YARGILANMASINI İSTİYOR

ABD'de ulusal çapta yapılan bir ankete göre halkın yüzde 50'si eski ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Ocak'taki kongre olaylarından sorumlu tutulup yargılanmasını istiyor.

Maris Anket adlı bir araştırma şirketi, 24-27 Ocak tarihleri arasında ABD'nin 50 eyaletinden 1313 kişi ile anket yaptı. Katılımcıların yüzde 49'u Biden'ın başkanlığını onayladığını söylerken, yüzde 35'i onaylamadığını belirtti.

Biden'ın ülkeyi nereye götürdüğüne yönelik seçenekli bir soruya ise katılımcıların yüzde 47'si "daha iyiye doğru bir değişime götürdüğü" yanıtını verirken, katılımcıların yüzde 32'si "daha kötü bir değişime götürdüğü", yüzde 14'ü ise "herhangi bir değişime götürmeyeceği" yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 7'si ise yanıt vermedi.

ABD Kongresi, 6 Ocak'ta Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylamasını onaylamak üzere ortak oturumla toplanırken, ABD Başkanı Trump Beyaz Saray'ın önünde miting düzenlemişti. Mitinge katılan on binlerce gösterici daha sonra Trump'ın çağrısı üzerine Kongreye yürümüş ve Kongre binasına girmeye çalışmıştı. Polisle göstericiler arasında arbede yaşanırken, göstericilerden bir kısmı barikatları aşıp Kongre binasına girmişti. Olaylara müdahale etmek üzere Kongreye Ulusal Muhafızlar sevk edilmiş ve çıkan arbedelerde 1'i polis olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmişti. Kongredeki olaylar kontrol altına alındıktan sonra ortak oturum yeniden başlamış ve Joe Biden'ın seçimi kazandığını tescillemişti. Temsilciler Meclisi daha sonra Trump'ı olaylardan sorumlu tutarak hakkında başlattığı davada Trump'ı suçlu bulmuş ve suçlamaları azil istemi ile Senato'ya iletmişti. Senato ise Trump'ın yargılama sürecini 8 Şubat'ta başlatmak üzere ertelemişti.