Bursa
Çok Bulutlu
21.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Beynimiz en fazla kaç kişiyle flört edebilir?

Yaşam , 22 Mart 2021 Pazartesi, 12:26

Son yıllarda artan çöpçatanlık uygulamaları flört anlayışımızı da değişti. Artık çok fazla seçenek içerisinden seçim yapmak zorundayız. Hal böyle olunca da birden fazla kişiyle flörtleşirken buluyoruz kendimizi. Peki beynimiz en fazla kaç kişiyle flört edebilir? Evrimsel açıdan olumsuz davranmaya yatkın olan beynimizin de aslında bir flört kapasitesi var.

Beynimiz en fazla kaç kişiyle flört edebilir?

Son dönemde çöpçatan uygulamalarının da giderek çoğaldığını göz önüne alacak olursak, sadece bir kişiyle flörtleştiğimiz dönemler geride kalmış gibi.

Ancak ilişki uzmanlarına göre, beynimiz yalnızca belli sayıda partnerle flört edebildiği için çok fazla kişiyi 'seçenekler arasına' almak doğru bir davranış değil.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, ilişki uzmanı Helen Fisher, beynimizin 5 ila 9 seçenek arasında değerlendirme yapabileceğini belirterek şunları söyledi:

Asıl sorun insan beyninin çok fazla seçenekle baş edebilecek şekilde tasarlanmamış olması. Görünen o ki, beyin 5 ila 9 seçeneği değerlendirebilecek temas noktalarına sahip. Sayı bunu aştığında herhangi bir seçim yapamazsınız.

9'UNCU BULUŞMADAN SONRA DURUN!

Ünlü ilişki uzmanına göre, flört uygulamalarında başarılı olabilmek için 9. buluşmadan sonra durmak gerekiyor. Buna ek olarak Fisher, "Bu insanlardan en az birini daha fazla tanımak gerekiyor. Bir kişiyi tanıdıkça ve sevdikçe, onun da sizi sevdiğini düşünürsünüz" dedi. Fisher, beynimizin evrimsel olarak olumsuz davranmaya ve hayır demeye yatkın olduğunu açıklayarak, ilk buluşmada daha açık fikirli olmak gerektiğini söyledi.

Bir diğer ilişki uzmanı James Preece de, tek bir mükemmel eşleşmeye odaklanmak yerine bir sonrakini düşünmeye başlayacağınız gerekçesiyle fazladan buluşmanın ters etki yaratabileceğini söyledi. Preece buna ek olarak, "Eğer bir kişiyi yeterince tanıyamazsanız, ilişkinin yürüyüp yürümeyeceğini de bilemezsiniz" dedi.