Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Binlerce yolcusu olan cruise gemisinde korona paniği!

Dünya , 09 Aralık 2020 Çarşamba, 14:50

Singapur'da Quantum of the Seas yolcu gemisinde bulunan bir yolcuda koronavirüs tespit edilmesinin ardından cruise gemisi limana geri döndü.

Binlerce yolcusu olan cruise gemisinde korona paniği!

Singapur'da 7 Aralık'ta Marina Körfezinden ayrılan Quantum of the Seas yolcu gemisinin 4 günlük seyahati erken bitti.

Cruise gemisinde bulunan bir yolcuda koronavirüs tespit edilmesinin ardından gemi seyahatin 3. gününde limana geri döndü. Royal Carribean seyahat firması konuya ilişkin açıklamasında, yolcuya yapılan koronavirüs testinin pozitif çıktığını doğrulayarak, ismi açıklanmayan 83 yaşındaki erkek yolcunun temasta bulunduğu gemi mürettebatı ve yolcuların izole edildiğini açıkladı.

Kıyı emniyeti ile iletişime geçen gemi mürettebatı limana dönerken, yolcuların gemiden ayrılmasına izin verilmedi. Koronavirüs testi pozitif çıkan yolcu hastanede tedavi altına alınırken, yolcu ve mürettebata koronavirüs testi yapıldı. Yolcular ve mürettebatın, yapılan koronavirüs testinin negatif çıkması durumunda gemiden ayrılmalarına izin verilecek.

Royal Caribbean Sözcüsü, hükümet yetkilileri ile yakın iletişim halinde olduklarını ifade ederek, "Vakayı hızla belirleyerek hemen harekete geçmemiz sistemin planlandığı çalıştığını gösteriyor. Yolcu ve mürettebatın yanı sıra halkımızın sağlığı ve güvenliği de önceliğimiz. Tüm yolcular gemiye alınmadan koronavirüs testinden geçirildi" ifadelerini kullandı.

Singapurlu yetkililer, yolcuların koronavirüs test sonucu negatif olan yolcuların gemiye alınmasına karar vermişti. Odaları dışında tüm yolcuların maske takma zorunluluğu bulunan gemiye yalnızca Singapur vatandaşlarının binmesine izin verilmişti. Gemi mürettebatı da seyahat öncesinde 14 gün karantinaya alınmıştı.

Singapur hükümeti Kovid-19 salgını nedeniyle kesilen kruvaziyer gemi seferlerini yeniden canlandırmak amacıyla gemilerin başka bir limana uğramadan açık denizde belirli süre seyrettiği seferlere izin vermişti. Gemide 1680 yolcu, 1148 mürettebat olduğu belirtiliyor.