Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

BioNTech aşısı Türkiye'de uygulanmaya başlandı... İşte merak edilen farklar

Sağlık , 02 Nisan 2021 Cuma, 10:58

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "2 milyon 800 bin doz BioNTech aşısı elimizde. 10 gün içinde bu sayı 4,5 milyona ulaşacak. Bu aşı her ilde belli hastanelerde uygulanacak" ifadelerini kullanmıştı.

BioNTech aşısı Türkiye'de uygulanmaya başlandı... İşte merak edilen farklar

BioNTech aşılarının birinci dozları bugün saat 10.00 itibari ile Türkiye'de uygulanmaya başlandı. Sinovac'tan farkı aşı uygulanmadan önce 10 kere çevriliyor. Öncelikle oda sıcaklığında bekletiliyor aşılar, daha sonra uygulanıyor. Bir şişeden 6 kişiye aşı uygulanıyor. 0,3 mililitre kadar uygulanıyor o yüzden ayrı bir enjektörle uygulanıyor.

Türkiye'ye getirilen ve Sağlık Bakanlığı depolarına yerleştirilen 2,8 milyon doz BioNTech aşısı, tasarlanan özel odalarda eksi 80 derecede saklanıyor.

Sevk edilen aşı sayısı nisanda 4,5 milyon doza ulaşacak. Ayrıca 30 milyon doz için firma ile opsiyonlu anlaşma sağlandı. Firmanın üretim kapasitesinin artmasıyla aşının Türkiye'ye getirilme çalışmaları da devam edecek.

AŞI TERCİH EDİLEBİLECEK

Vatandaşlar, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden aşı randevusu alınırken Sinovac veya BionTech aşısını tercih edebilecek.

Saat 10 itibari ile Türkiye'de Biontech aşısı uygulanmaya başladı. 3 milyon doz aşı gelmişti. Önceden vatandaşlar Sinovac aşısı olabiliyordu, ancak bugün itibari ile artık aşı sırası gelenler BioNTech aşısı da olabilecek.

SINOVAC VE BIONTECH ARASINDAKİ FARKLAR

İstanbul Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit aşı uygulamaları hakkında bilgi verdi. Yiyit, 'Şu an bulabildiğimiz aşıyı yapma aşamasındayız. Sinovac aşısı şu an yarıyor. Yatan hasta yaş ortalaması 60'ın üzerindeyken bu yaş ortalaması düştü. Yan etkiler konusunda elimizde bilimsel veri yok, bilgiler ve öngörülerden ibaret.' dedi. BioNTech aşısının farkları konusunda ise Yiyit, 'Her şeyi farklı, mekanizmasından tutun da uygulama şekli, saklama koşullarına kadar. Sinovac 2-8 derecelik dolaplarda, tekli olarak muhafaza ediliyor. Biontech uzun süre saklanacaksa -70 gibi soğukluk istiyor.' ifadelerini kullandı.

Habertürk muhabiri Öznur Karslı Çetiner de, Sinovac ile Biontech aşılarının arasındaki farkları anlattı.

İşte Karslı'nın aktardıklarından öne çıkanlar:

BionTech aşısı yapılmaya başlandı. Sinovac'tan farkı aşı uygulanmadan önce 10 kere çevriliyor. Öncelikle oda sıcaklığında bekletiliyor aşılar, daha sonra uygulanıyor. Şişelerin 5 gün içinde tüketilmesi gerekiyor. Bir şişeden 6 kişiye aşı uygulanıyor. 0,3 mililitre kadar uygulanıyor o yüzden ayrı bir enjektörle uygulanıyor.

AŞI OLDUKTAN SONRA 15 DAKİKA BEKLENİLMESİ İSTENİYOR

Aşı olduktan sonra 15 dakika kadar hastanede beklenmesi, bir yan etki gözlenirse doktora haber verilmesi gerektiği söylendi.

UĞUR ŞAHİN: AŞI MEVCUT VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ

BioNTech'in kurucu ortaklarından Prof. Dr. Uğur Şahin de yaptığı açıklamada, aşının denemelerinde elde edilen verilerin aşının mevcut tüm varyantlara karşı etkili şekilde koruma sağladığını, bu durumun da sürü bağışıklığı ve dünyada salgının bitirilmesi noktasında kritik bir öneme sahip olduğunu söyledi.