Bursa
Çok Bulutlu
23.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bir çay kaşığı bile ölüme götürüyor

Sağlık , 23 Ekim 2020 Cuma, 12:02

Türkiye art arda meydana gelen sahte içki kaynaklı ölüm haberleriyle sarsılıyor. Düşük maliyeti nedeniyle insan sağlığını gözetmeksizin imal edilen sahte içkiler, çeşitli sağlık sorunlarının yanı sıra ölümlere de neden oluyor. İç hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Furuncuoğluya göre sahte içkinin bir çay kaşığı içilmesi bile zehirlenmeye neden olabiliyor.

Bir çay kaşığı bile ölüme götürüyor
Sahte içki zehirlenmesine bağlı olarak Türkiye'de yaşanan ölümler büyük endişe yarattı. Uzmanlar, sahte içki yapımında kullanılan metil alkol, ispirto, anti-freeze sıvıları, fotokopi sıvıları, çözücüler, boya çıkarıcılar, vernik, otomobil cam temizleyicileri, maket uçak yakıtları ve karbüratör temizleyicileri gibi maddelerin hayati fonksiyonları altüst ettiğini belirtiyor.

Metil alkol ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan İç hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Furuncuoğlu, "Metil alkol renksiz, uçucu bir sıvıdır. Aslında sanayide kullanılan kimyasal bir madde. Kendine has bir kokusu vardır ama dışarıdan bakmakla ayırt edilemez. Bir çay kaşığı içilmesi bile ciddi zehirlenmeye neden olabilir" ifadelerini kullandı.

Kaynak:Mynet