Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bir milyon kişi kaldı!

Ekonomi , 14 Ekim 2020 Çarşamba, 10:43

Koronavirüs salgınıyla birlikte şartları kolaylaştırılan kısa çalışma ödeneği kapsamında 1 milyon çalışan kaldı. Nisan ayından bu yana ücretsiz izne çıkarılan kişi sayısı toplamı ise 2 milyon sınırını geçti.

Bir milyon kişi kaldı!
İşsizlik Sigortası Bülteni’ne göre, ağustos ayında 1 milyon 302 bin 755 kişi kısa çalışma ödeneğinden ücretini alırken, eylül ayında bu rakam 1 milyon 24 bin 377 kişiye düştü.

Yapılan ödeme miktarı da 2 milyar 42 milyon TL’den 1 milyar 575 milyon TL’ye düştü.

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre kısa çalışma ödeneğinde daha çok turizm ve ulaştırma gibi hizmet sektöründeki işletmelerin kaldığı belirtiliyor.

Korona virüs salgınının Türkiye’yi de etkilemesi sonrası, kısa çalışma ödeneğinin en yoğun kullanıldığı ay mayıs olmuştu.

Mayıs ayında 3 milyon 282 bin 817 kişi kısa çalışmadan ücretini almış, fondan, mayıs boyunca 5.5 milyar TL kısa çalışma ödemelerine aktarılmıştı.

ÜCRETSİZ İZİN TOPLAMI 2 MİLYON 

Korona virüs salgını sürecinde hayata geçirilen diğer bir yasal düzenlemeyle de, işten çıkarmaya sınırla hallerde izin veriliyor ancak işverenler çalışanlarını ücretsiz izne gönderebiliyor.

Böyle bir durumda aylık bin 178 TL’lik nakdi ücret desteği veriliyor ve bu ödeme işsizlik sigortası fonundan karşılanıyor.

Verilere göre, nisan-eylül döneminde, 6 aylık sürede toplam 2 milyon 45 bin 139 kişi ücretsiz izne gönderildi. Bu kişilere yapılan ödemeler de 5 milyar 116 milyon 119 bin TL’ye ulaştı.