Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bizim kamışımız Afrika’ya kadar uzanır…

Siyaset , 11 Eylül 2020 Cuma, 13:17

Bizim kamışımız Afrika’ya kadar uzanır…
Asya’dan Avrupa’ya kısrak başı gibi uzanan 783.562 km² yüzölçümünde bir yarımada ülkesi olan Türkiye’mizin MAVİ VATAN denilen kıyılarının toplam uzunluğu 8837 kilometredir.

Bunun 1695 km. si Karadeniz ile 1216 km. si ise Marmara ve Adaların dışında kalan 4383 km. sahilimiz Ege ve Akdeniz’deki kıta sahanlığımızı oluşturan MAVİ VATAN’ ımızdır.

Akdeniz’in sualtı enerji kaynak araştırmalarına başlamadan önce de şımarık çocuk Yunanistan özellikle Fransa’yı arkasına alarak koskoca Anadolu yarımadasının kıta sahanlığını yok sayarak mercimek kadar adalara sanal kıta sahanlıkları uydurarak bize denize olta atacak kadar bir alan bırakma sevdasında idi.

Elbette bu anlamsız talebe evet demedik ama bugünkü tablo merhaba çıkmak yerine enerji yataklarının bölüşümüne dönüşünce Akdeniz’de sular ısındı.

Bugün Macron’ nun kullandığı dil, benim müziğini, modasını ve tarihsel kimliğini beğendiğim Fransa’ya hiç yakışmıyor.

Yunanistan’a zaten tarihin atalarına bahşettiği değerleri tükettikten sonra Batı Trakya zulmü dahil hiçbir şey yakışmıyor.

Ve aynı şekilde benim ülkemde Akdeniz’de ne işimiz var diyen varsa onlara da Türk kimliği yakışmıyor.

Biz bu süreçte Avrupa’ya uzanan kısrağın boynunu AB’ ye eğersek yakında Ege ve Akdeniz’de balık tutmak için kamış bile atamayız.

Osmanlı ve Türkiye döneminde Türk milletinin Akdeniz ve Ege’de kamışının ne kadar uzun olduğunu bilmeyenler kendi tarihlerini okuyup öğrensinler.

Bizim kimsenin karada ya da denizde kimsenin bir karış yerinde gözümüzün olmamasını, geleneğinde sömürgecilik olanlar anlayamadığı gibi kendi bir karış toprağı için canını feda edeceğini de bilmezler.