Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Brexit,nedir ne değildir?

Gündem , 25 Aralık 2020 Cuma, 19:07

İngiltere ve Avrupa Birliği'nin üzerinde uzlaştığı ticaret anlaşması, 1 Ocak 2021'den itibaren tarafların gümrüksüz ve herhangi bir kesinti olmaksızın ticaret yapabilmesine imkan tanıyor.

Brexit,nedir ne değildir?

Londra ve Brüksel'den yapılan ilk açıklamalara göre, İngiltere ile AB'nin uzlaştığı anlaşma, toplam hacmi 668 milyar sterlin olan karşılıklı ticaretin gümrüksüz, kesintisiz ve kotasız şekilde devamını teminat altına alırken anlaşma, mal ve hizmetlerle birlikte yatırım, rekabet, kamu destekleri, vergi, ulaşım, enerji, balıkçılık, veri güvenliği ve sosyal güvenlik gibi alanları da kapsayacak.

YÜZDE 100 GÜMRÜKSÜZ TİCARET

Geçtiğimiz gün Avrupa Birliği ve İngiltere Brexit sonrası ticari ilişkilerin belirleyecek anlaşma müzakerelerinde uzlaşı sağlandığını açıklamıştı. Yaklaşık 2 bin sayfalık tam metni henüz yayımlanmayan ticaret anlaşmasına ilişkin Londra ve Brüksel'den yapılan ilk açıklamalara göre, anlaşma, toplam hacmi 668 milyar sterlin (747 milyar avro) olan karşılıklı ticaretin gümrüksüz, kesintisiz ve kotasız şekilde devamını teminat altına alıyor. Anlaşmaya ilişkin İngiliz hükümeti tarafından yayımlanan özet metinde, taraflar arasında "yüzde 100 gümrüksüz ticaret" vurgusu yapıldı. AB Komisyonu da dün üzerinde uzlaşılan ticaret ve iş birliği anlaşması taslağını yayımladı. Buna göre, taraflar arasında yeni bir serbest ticaret anlaşması yürürlüğe sokulacak. Anlaşma, mal ve hizmetlerle birlikte yatırım, rekabet, kamu destekleri, vergi, ulaşım, enerji, balıkçılık, veri güvenliği ve sosyal güvenlik gibi alanları da kapsayacak.